Prishtinë: Përkujtohen viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit

Prishtinë: Përkujtohen viktimat e sulmeve terroriste të 11 shtatorit

Në Prishtinë janë përkujtuar viktimat e sulmeve terroriste që ndodhën me 11 shtator të vitit 2001 në SHBA. Në kujtim të viktimave në oborrin e Qeverisë së Kosovës është inauguruar Memoriali “Kosova kujton”. Në ceremoni, kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj

Lexo tërë artikullin
Komenti i John Bolton kundër pavarësisë së Kosovës në vitin 2008

Komenti i John Bolton kundër pavarësisë së Kosovës në vitin 2008

Këshilltari i presidentit Donald Trump për Sigurinë Kombëtare, John Bolton, në një opinion të shkruar në janar të vitit 2008 në bashkëpunim me Lawrence Eagleburger dhe Peter W. Rodman, shprehet kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Tre opinionistët madje i

Lexo tërë artikullin
Thaçi synon që të lidhë Prizrenin me Kyoton e Japonisë

Thaçi synon që të lidhë Prizrenin me Kyoton e Japonisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vazhduar takimet në ish-kryeqytetin e Japonisë – Kyoto, i cili është qytet me histori dhe kulturë të lashtë. Presidenti Thaçi, në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se me Guvernatorin e Prefekturës së

Lexo tërë artikullin
Osmani i thotë ‘jo’ koalicionit me PDK-në

Osmani i thotë ‘jo’ koalicionit me PDK-në

Vjosa Osmani, kandidate për kryeministre nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka takuar të martën simpatizantët dhe strukturat e LDK-së në Klinë, të cilëve u tha se nevojitet mobilizim nacional sikur në vitet ‘90. Ajo premtoi se asnjëherë nuk bëjnë koalicion

Lexo tërë artikullin
Serbët e Kosovës të përçarë para zgjedhjeve të 6 tetorit

Serbët e Kosovës të përçarë para zgjedhjeve të 6 tetorit

Serbët e Kosovës po përgatiten për zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Por ashtu si në krahun politik shqiptar, edhe tek serbët ka lëvizje të paparashikueshme. Beogradi ka mbështetur Listën Serbe. Zgjedhjet e tetorit mund të sjellin ndryshime tektonike në skenën politike

Lexo tërë artikullin
Përurohet Ambasada e Kosovës në Doha të Katarit

Përurohet Ambasada e Kosovës në Doha të Katarit

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, ka bërë të ditur se është hapur ambasada e re e vendit tonë në Doha të Katarit. “Kjo ambasadë do të promovojë interesat e Kosovës në një

Lexo tërë artikullin
Luginë e Preshevës, sigurohen tekstet në gjuhën shqipe

Luginë e Preshevës, sigurohen tekstet në gjuhën shqipe

Një angazhim i yni disavjeçar dhe një nga 30 zotimet tona elektorale ka sjellë rezultat, ku është arritur marrëveshja në parim në mes të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, me homologun e tij serb, se tekstet mësimore të adaptuara nga

Lexo tërë artikullin
Subjektet serbe me dallime programore në garën zgjedhore

Subjektet serbe me dallime programore në garën zgjedhore

Katër subjekte politike serbe pritet të garojnë në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit për 10 ulëset e garantuara për këtë komunitet në Kuvendin e Kosovës. E në rast se dalja e votuesve të komunitetit serb në zgjedhje do të jetë

Lexo tërë artikullin
Kosovë, 25 subjekte synojnë pjesëmarrjen në zgjedhje

Kosovë, 25 subjekte synojnë pjesëmarrjen në zgjedhje

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve  në Kosovë kanë dorëzuar aplikimin për certifikim dhe listën e kandidatëve gjithsej 25 subjekte politike, prej tyre 20 parti politike, katër koalicione dhe një kandidat i pavarur. Certifikimi i tyre fillon sot, kurse pritet që

Lexo tërë artikullin
Lluka: Termocentrali “Kosova e Re”, projekt jetik për vendin

Lluka: Termocentrali “Kosova e Re”, projekt jetik për vendin

Termocentrali “Kosova e Re”, mund të dështojë të ndërtohet në rast se vijnë në pushtet kundërshtarët e këtij projekti, ka thënë ministri në detyrë i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka. Ai ka bërë të ditur se  me tërheqjen e qeverisë nga

Lexo tërë artikullin