ЏЕКПОТ МАНИЈА, ТУРНИР ЗА ВИДЕОЛОТАРИСКИ ИГРИ НА 2win.мк

Од 03.06.2024 до 09.06.2024 на најдобрата платформа за интернет игри на среќа во земјава- 2win.мк, лудило од кеш добивки во фонд од 150.000 денари Од денес, 03.06.2024 до 09.06.2024 кеш добивки во фонд од 150.000 денари за играчите во категоријата

Read Full Article

RMV, është rritur me 71 përqind numri i personave të infektuar me sifilis, shyta, salmonelë dhe malaria

Vitin e kaluar në Maqedoni janë raportuar gjithsej 12.958 pacientë me sëmundje akute infektive, ndërsa vitin paraprak kjo shifër ishte 7.567. Kjo paraqet një rritje prej 71,2 përqind, sipas raportit të fundit për sëmundjet akute infektive të publikuar nga Instituti

Read Full Article

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

Sipas rezultateve të anketës së fundit të Institutit të Shëndetit Publik (ISHP), tek meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj në Shkup, prevalenca e vlerësuar është 5,4 për qind, që do të thotë se në Republikën e Maqedonisë së Veriut

Read Full Article

Dita Botërore e Sklerozës së Shumëfishtë – çdo pesë minuta diagnostikohet dikush Përditësuar

Dita Botërore e Sklerozës së Shumëfishtë (MS) festohet çdo vit më 30 maj me qëllim ndërgjegjësimin, informimin dhe edukimin e popullatës së përgjithshme për këtë sëmundje, si dhe për të ofruar mbështetje për të prekurit. Tema e këtij viti është #MyMSDiagnosis dhe synon

Read Full Article

Kjo pije është një ilaç natyral i bërë në shtëpi për aneminë

Kjo mund të shkaktohet nga humbja e gjakut, prodhimi i dëmtuar i qelizave të gjakut, rritja e ndarjes së qelizave të gjakut ose një kombinim i të gjitha këtyre çrregullimeve. Ndodh kur niveli i rruazave të kuqe të gjakut ose

Read Full Article

A e dini çfarë janë dhimbjet nga Sindroma e Zyrës?

Sindroma e zyrës është dhimbja në shtyllën kurrizore ose muskujt e shkaktuar nga qëndrimi ulur ose pa lëvizje në të njëjtin pozicion për periudha të gjata kohore, kryesisht duke punuar në kompjuter në një mjedis të zyrës. Kjo dhimbje, e

Read Full Article

Shenjat tek fëmijët që mund të tregojnë disleksinë

Për fëmijët me disleksi, ndërhyrja e hershme e paraprirë nga njohja e problemit është jashtëzakonisht e rëndësishme. Nëse gjendja njihet herët, fëmijët përfundimisht do të fitojnë aftësinë për të lexuar në nivelin e bashkëmoshatarëve të tjerë. Në fëmijërinë e hershme,

Read Full Article

Shkencëtarët kinezë pretendojnë se kanë gjetur kurën për diabetin

Shkencëtarët kinezë pretendojnë se e kanë shëruar një njeri 59 vjeç, i cili vuante nga diabeti i tipit 2. Pacienti ka bërë një lloj terapie qelizore në vitin 2021 dhe që nga atëherë nuk i është dashur të marrë ilaçe,

Read Full Article

A është orizi kafe më i shëndetshëm se orizi i bardhë?

E gjithë kjo e bën orizin me grurë të plotë një shtesë të vlefshme për një dietë të ekuilibruar, sepse ofron lëndë ushqyese dhe promovon shëndetin e përgjithshëm. Dietologia Melissa Mitri zbuloi se si konsumimi i rregullt i orizit kafe

Read Full Article

Ndryshime në qeverinë Rama 3, ikin dy zëvendës ministra. Ja detyrat që marrin

Dy zëvendës ministra në kabinetin Rama 3, pritet të largohen nga detyrat që mbajnë për t’u përfshirë në diplomaci. Gazetari Top Channel Muhamed Veliu, duke iu referuar burimeve qeveritare, ka mësuar  se dy zëvendësministrat që lëvizin janë Artemis Malo dhe

Read Full Article