A është orizi kafe më i shëndetshëm se orizi i bardhë?

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 29 Maj, 2024 19:51

A është orizi kafe më i shëndetshëm se orizi i bardhë?

E gjithë kjo e bën orizin me grurë të plotë një shtesë të vlefshme për një dietë të ekuilibruar, sepse ofron lëndë ushqyese dhe promovon shëndetin e përgjithshëm.

Dietologia Melissa Mitri zbuloi se si konsumimi i rregullt i orizit kafe mund të ndikojë në trup dhe vuri në dukje se ky lloj orizi mund të mos jetë për të gjithë.

“Disa njerëz me një alergji të rëndë ndaj glutenit duhet të jenë të kujdesshëm se sa hanë”, thekson ajo.

“Krahasuar me orizin e bardhë, orizi kaf ka më shumë fibra, një lëndë ushqyese që shumica e njerëzve nuk e marrin mjaftueshëm”, pohon Mitri.

Një filxhan oriz kaf përmban rreth tre gram fibra, krahasuar me 0,5 deri në një gram fibra për filxhan oriz të bardhë. Kjo sasi mund të ndihmojë në rritjen e marrjes së fibrave duke ngrënë fruta, perime dhe drithëra të tjera.

Dietologia thekson se “konsumimi i më shumë fibrave lidhet me tretje të shëndetshme, rregullimin e peshës, përmirësimin e kontrollit të sheqerit në gjak, uljen e kolesterolit, parandalimin e kancerit dhe më shumë”.

Zëvendësimi i të bardhës me orizin me drithë të plotë është një mënyrë e thjeshtë për të rritur marrjen e përditshme të fibrave.

Orizi kaf është i pasur me antioksidantë, përbërës të fuqishëm që mbrojnë qelizat nga dëmtimi dhe mund të mbështesin plakjen e shëndetshme.

“Këta antioksidantë ndihmojnë trupin të mbrohet nga toksinat e padëshiruara dhe zvogëlojnë rrezikun e stresit oksidativ”, thekson Mitri.

Ajo shton se ngrënia e drithërave të plota, të tilla si orizi kaf, quinoa, tërshëra dhe buka me drithëra të plota, mund t’ju ndihmojë të merrni një sërë antioksidantësh për një shëndet optimal.

Një studim i vitit 2021 zbuloi se njerëzit që hanin më shumë drithëra të plota, si orizi kafe, peshonin më pak se ata që hanin më pak.

“Për shkak se orizi kaf është një drith i plotë, ai është ushqyes dhe i pasur me fibra dhe mund t’ju mbajë të ngopur për orë të tëra. “Ngrënia e orizit kafe mund t’ju ndihmojë të qëndroni në një deficit kalori nëse jeni duke humbur peshë,” shpjegon ajo.

Orizi kaf përmban “fibra që ngadalëson çlirimin e sheqerit në gjak dhe zvogëlon sasinë e totalit të karbohidrateve që përthithen. Kjo mund të çojë në më pak rritje të sheqerit në gjak dhe një menaxhim më të mirë të përgjithshëm të niveleve të sheqerit.

“Zëvendësimi i karbohidrateve të rafinuara si orizi i bardhë dhe makaronat me oriz kafe mund të ndihmojë nëse po përpiqeni të kontrolloni më mirë sheqerin në gjak”, thekson dietologia.

Ju mund të keni një reaksion alergjik nëse keni sëmundje celiac

Ata me sëmundje celiac mund të kenë probleme me tretjen e orizit kafe.

“Edhe pse orizi kaf është pa gluten, ai përmban orsenin, përbërësin e proteinës bimore të glutenit. “Njerëzit me sëmundje celiake rrallë do të kenë një reaksion alergjik, por ka ende një rrezik”, shpjegon ajo.

Efektet anësore janë shqetësime gastrointestinale, dhimbje kyçesh ose skuqje të lëkurës.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 29 Maj, 2024 19:51