Lando Norris fituesi i Çmimit të Madh të Miamit në F1

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 6 Maj, 2024 09:48

Lando Norris fituesi i Çmimit të Madh të Miamit në F1

Piloti britanik e Mclaren, Lando Norris ka fituar garën e 6-të të Kampionatit Botëror në Formula 1, Çmimin e Madh të Miami-t, raporton Anadolu.

Gara u zhvillua në pistën Miami të gjatë 5,4 kilometra në 57 xhiro.

Norris, i cili e nisi garën nga vendi i 5-të, arriti fitoren e parë të Çmimit të Madh në karrierën e tij me kohën 1 orë 30 minuta e 49.876 sekonda.

Kampioni i tre viteve të fundit, piloti i Red Bull-it, Max Verstappen u rendit i dyti 7.612 sekonda pas liderit, kurse piloti i Ferrari-t, Charles Leclerc, ishte i treti me një dallim prej 9.920 sekonda.

Gara e 7-të e sezonit, Çmimi i Madh i Italisë, do të mbahet më 19 maj.

Renditja e pilotëve dhe ekipeve pas Çmimit të Madh të Miami-t është si në vijim:

Pilotët

  1. Max Verstappen (Holandë): 136 pikë
  2. Sergio Perez (Meksikë): 101
  3. Charles Leclerc (Monaco): 98
  4. Carlos Sainz (Spanjë): 85
  5. Lando Norris (Britani e Madhe): 83

Ekipet

  1. Red Bull: 237
  2. Ferrari: 189
  3. McLaren: 124
  4. Mercedes: 64
  5. Aston Martin: 42
Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 6 Maj, 2024 09:48