VIDEO/ Policia izraelite bastis zyrat e Al Jazeera në Jerusalemin Lindor

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 6 Maj, 2024 08:22

VIDEO/ Policia izraelite bastis zyrat e Al Jazeera në Jerusalemin Lindor

Policia izraelite bastisi një dhomë hoteli në Jerusalem të përdorur nga Al Jazeera si zyrë e saj de facto, pas një vendimi të qeverisë për të pezulluar operacionet e transmetuesit në pronësi të Katarit në vend, thanë një zyrtar izraelit dhe një burim i Al Jazeera.

Videot e publikuara në internet tregojnë oficerë me rroba civile duke çmontuar pajisjet e kamerës në një dhomë hoteli. Burimi i Al Jazeera tha se hoteli është në Jerusalemin Lindor.

Kabineti nën kryeministrin Benjamin Netanyahu e ka mbyllur rrjetin ndërsa lufta në Gaza vazhdon, me argumentin se televizioni i Katarit kërcënon sigurinë kombëtare.

Al Jazeera e quajti vendimin një akt kriminal dhe hodhi poshtë akuzën se rrjeti kërcënon sigurinë kombëtare, duke e quajtur atë një “gënjeshtër të rrezikshme dhe qesharake” që vë në rrezik gazetarët e saj.

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 6 Maj, 2024 08:22