Ajo mendoi se po fliste me Elon Musk, kështu që mbeti pa 50 mijë dollarë!

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 7 Maj, 2024 20:19

Ajo mendoi se po fliste me Elon Musk, kështu që mbeti pa 50 mijë dollarë!

Gruaja anonime tha për mediat lokale në Korenë e Jugut se ajo ishte mashtruar dhe humbi 50,000 dollarë për shkak të një personi që e prezantoi veten si Elon Musk.

Mashtrimi nisi në Instagram, ku viktima, përndryshe një fans i madh i Musk, mori një kërkesë për ndjekje nga një llogari që pretendonte se ishte ai. Në fillim, siç theksoi ajo, ishte skeptike. “Vitin e kaluar përjetova diçka si një ëndërr. Musk më ndoqi në Instagram. Unë isha një fans i madh i tij pasi lexova autobiografinë e tij. Në fillim dyshova nëse kjo ishte e vërtetë”, thotë ajo.

Mashtruesi, megjithatë, vazhdoi ta bindte duke i dërguar fotot e Musk në punë, si dhe foto të identitetit të tij. Në fund, ajo besoi se po fliste vërtet me Elonin e vërtetë, më së shumti sepse diskutuan detaje të jetës private të miliarderit.

“Ky ‘Musk’ foli për fëmijët e tij dhe ardhjen me një helikopter për të punuar në Tesla ose SpaceX,” tha ajo.

Mashtruesi madje foli për takimin e Musk me presidentin e Koresë së Jugut Yoon Suk Yeol në prill 2023, duke thënë se ata diskutuan ndërtimin e gjigafabrikave Tesla.

Hapi tjetër, i cili konfirmoi besimin, ishte përmes një videotelefonate në të cilën mashtruesi, i maskuar si maskë, i tha gruas se e donte.

Pas kësaj, ai i paraqiti gruas një mundësi investimi të rremë, duke pretenduar se donte të shpërblente në këtë mënyrë fansat e tij më të mëdhenj.

“Më tha se herë pas here kontakton me fansat dhe se është i lumtur kur ata pasurohen”, shpjegoi gruaja. Përfundimisht, ai i dërgoi asaj një numër llogarie bankare koreane dhe e bindi të transferonte 50,000 dollarë.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 7 Maj, 2024 20:19