Çmimi Pulitzer për raportimin mbi luftën në Rripin e Gazës

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 8 Maj, 2024 08:46

Çmimi Pulitzer për raportimin mbi luftën në Rripin e Gazës

Çmimi Pulitzer është ndoshta çmimi më i njohur për gazetarët në botë. Fituesit u nderuan në Nju Jork. Lufta në Rripin e Gazës ishte në qendër të vëmendjes.

Gazeta amerikane New York Times fitoi çmimin Pulitzer në kategorinë e raportimit ndërkombëtar. Juria shpërbleu median për “mbulimin e plotë dhe zbulues të sulmit vdekjeprurës të Hamasit në Izraelin jugor më 7 tetor”, dhe gjithashtu për raportimin e saj mbi “përgjigjen e plotë dhe vdekjeprurëse të ushtrisë izraelite”.

Agjencia e lajmeve Reuters mori çmimin e lajmeve të fundit për fotografinë për imazhet rreth sulmit të Hamasit më 7 tetor dhe përgjigjen izraelite. Agjencia mori edhe një çmim tjetër për kërkimin e saj në perandorinë e Elon Musk-ut.


Në mënyrë të veçantë u vlerësua performanca e të gjithë gazetarëve që mbulojnë Rripin e Gazës dhe situatën atje. “Në kushte të tmerrshme, një numër i jashtëzakonshëm gazetarësh vdiqën duke u përpjekur të tregonin historitë e palestinezëve dhe punonjësve të ndihmës,” tha juria.

Çmim për kronikat e shkruara në burg në Rusi

Platforma ProPublica fitoi në kategorinë e shërbimit publik me raportimin e saj për dhuratat dhe udhëtimet e shtrenjta të dhëna nga miliarderët për gjyqtarët e Gjykatës së Lartë të SHBA. Këto raporte bënë që Gjykata e Lartë e SHBA-së të miratonte një kod sjelljeje.

Politikani i burgosur i opozitës ruse, Vladimir Kara-Mursa, ka fituar një çmim për rubrikat e tij në Washington Post. Ai shkroi “kolonat e tij pasionante” me “rrezik të madh personal nga qelia e tij e burgut”, u tha. Kara-Mursa u dënua me 25 vjet burg pasi akuzoi Rusinë për “krime lufte” në Ukrainë gjatë një fjalimi në SHBA.

Romani “Night Watch” fiton çmimin Pulitzer për letërsinë artistike

Çmimet Pulitzer për gazetarinë më të mirë të vitit u dhanë të hënën, për herë të 108-të. Në më shumë se 20 kategori, reporterët, kolumnistët, redaksitë dhe aktorët kulturorë mund të shpresojnë të marrin medaljen e artë.

Pesëmbëdhjetë çmime shpërblejnë tekste gazetareske, por edhe foto apo karikatura. Njëkohësisht jepen edhe çmime për letërsinë, muzikën dhe teatrin. Saga nënë-bijë e Jayne Anne Phillips “Night Watch”, e vendosur në Virxhinian Perëndimore gjatë Luftës Civile Amerikane, fitoi çmimin Pulitzer për letërsinë artistike.

Fituesit i zgjedh një juri me bazë në Universitetin Columbia në Nju Jork. Universiteti i famshëm është në qendër të protestave universitare që po zhvillohen prej javësh në të gjithë vendin në SHBA. Të martën e javës së kaluar, policia evakuoi një ndërtesë të pushtuar nga demonstruesit në Universitetin Kolumbia. Më shumë se njëqind demonstrues u arrestuan me këtë rast./DW

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 8 Maj, 2024 08:46