Mallkimi i portierëve gjermanë: Neuer bëri të njëjtën gjë si Kahn kundër Brazilit në vitin 2002

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 9 Maj, 2024 22:11

Mallkimi i portierëve gjermanë: Neuer bëri të njëjtën gjë si Kahn kundër Brazilit në vitin 2002

Portieri i Bayern Munich, Manuel Neuer, sigurisht që do ta mbajë mend për një kohë të gjatë minutën e 88-të të ndeshjes së mbrëmshme të Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit.

Bayerni kryesoi me 1-0 dhe golin e Alphonso Davies dhe epërsia ishte meritë e Neuer, i cili mbrojti në mënyrë fantastike dhe i çmendi sulmuesit e Los Blancos me pritjet e tij.

Megjithatë, në minutën e 88-të, një nga portierët më të mirë në histori ka bërë një gabim të pabesueshëm dhe i ka dhuruar një gol Real Madridit.

Vinicius Junior gjuajti dobët nga 20 metra dhe dukej se Neuer do ta kapte lehtësisht topin, por i doli nga duart dhe Joselu u gjend në vendin e duhur dhe e dërgoi topin në portë për 1-1.

Ai gol “preu” lojtarët bavarezë, të cilët vetëm katër minuta më vonë pësuan golin e dytë dhe humbën mundësinë për të luajtur në finalen e Ligës së Kampionëve.

Megjithatë, Neuer nuk është i vetmi portier gjerman që ka përjetuar një fat të ngjashëm.

22 vjet më parë, diçka e ngjashme i ndodhi Oliver Kahn në garën më të madhe në botë – Kupën e Botës.

Gjatë Kupës së Botës 2002 në Japoni dhe Korenë e Jugut, Kahn e çoi Gjermaninë me pritjet e tij të mrekullueshme deri në finale, ku Pancerët u takua me Brazilin.

Megjithatë, në minutën e 67-të, Kahn bëri një gabim të jashtëzakonshëm dhe dhuroi një gol për të kaluar Brazilin në epërsi në një mënyrë shumë të ngjashme me atë se si Neuer bëri kundër Real Madridit.

Rivaldo gjuajti nga më shumë se 20 metra në mesin e portës, Kahn duhet ta kishte kapur në mënyrë rutinore topin, por i doli nga duart dhe Ronaldo përfitoi nga dhurata dhe e dërgoi topin lehtësisht në portë për 1-0.

Ai gol u “thye shpirtin” gjermanëve, ashtu si lojtarët e mbrëmshëm të Bayern, ndërsa  Ronaldo më vonë shënoi në minutën e 79-të për të bërë rezultatin 2-0 dhe fituan titullin. /Telegrafi/ 

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 9 Maj, 2024 22:11