Jemeni në shesh për të mbështetur Palestinën, pjesa më e madhe houthi

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 10 Maj, 2024 20:43

Jemeni në shesh për të mbështetur Palestinën, pjesa më e madhe houthi

Mijëra protestues, kryesisht mbështetës të rebelëve Houthi, morën pjesë në tubimin javor të organizuar nga lëvizja në kryeqytetin Sanaa për të treguar mbështetje për palestinezët në Rripin e Gazës. Tubimi u drejtua nga zyrtarë Houthi, duke përfshirë kryeministrin Abdul-Aziz bin Habtoor.

“Populli jemenas ka vazhduar solidaritetin e tij në sheshe, arena dhe rrugë për shtatë muaj. Jemeni, i gjithë Jemeni, është bërë i hapur për të treguar solidaritet me popullin tonë në Rripin e Gazës”, tha Bin Habtoor.

Militantët Houthi, të lidhur me Iranin, kanë nisur sulme të përsëritura me dronë dhe raketa mbi anijet në kanalet kryesore të anijeve në Detin e Kuq, ngushticën Bab al-Mandab dhe Gjirin e Adenit që nga nëntori për të treguar mbështetjen e tyre për palestinezët në luftën e Gazës.

Kjo i ka detyruar transportuesit të ridrejtojnë ngarkesat në udhëtime më të gjata dhe më të shtrenjta rreth Afrikës Jugore dhe ka ngjallur frikën se lufta Izrael-Hamas mund të përhapet dhe destabilizojë Lindjen e Mesme.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 10 Maj, 2024 20:43