Mitsotakis vizitë në Turqi, dalin detaje nga agjenda

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 13 Maj, 2024 09:09 Përditësuar

Mitsotakis vizitë në Turqi, dalin detaje nga agjenda

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis pritet që të zhvillojë ditën e sotme një vizitë në Turqi ku do të takohet dhe me presidentin turk Rexhep Taip Erdogan.

Sipas mediave, në fokus të bisedimeve do të jetë Manastiri i Chores, për të cilin Mitsotakis pritet të shtrojë shqetësimin në lidhje me kthimin e tij në xhami, ndërsa Erdogan ka thënë se nuk është i interesuar për konflikte.

Në këtë takim pritet që të diskutohen të gjitha çështjet e agjendës dypalëshe, ndërsa do të përcaktohet edhe orari i kontakteve të radhës në nivel të dialogut politik.

Kyriakos Mitsotakis shkon për herë të parë në mandatin e tij, por dhe në jetën e tij, në kryeqytetin turk për takimin e katërt me Erdogan këto kohët e fundit, këtë herë në “Pallatin e Bardhë”.

Një element kyç që do të dalë nga takimi i Ankarasë është udhërrëfyesi i takimeve të mëpasshme. Mitsotakis dhe Erdogan pritet të takohen në Nju Jork në shtator, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ndërsa do të përkojnë edhe me Samitin e NATO-s në Uashington në korrik.

Sipas mediave greke Mitsotakis do të pritet rreth orës 15:30 nga Erdogan. Kryeministri grek dhe lideri turk do të bisedojnë privatisht së bashku me katër bashkëpunëtorë të tyre.

Mitsotakis do të shoqërohet nga Giorgos Gerapetritis dhe këshilltarja e tij diplomatike Anna Maria Boura , Tayip Erdogan nga Hakan Fidan dhe Akif Tsagatai Kilic .

Takimi pritet të zgjasë rreth 1.5 orë, përpara se liderët të kalojnë në diskutime të zgjeruara me të gjithë delegacionet, ndërsa do të vijojnë deklaratat dhe darka, me nisjen e Mitsotakis nga Turqia në orën 21:00.

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 13 Maj, 2024 09:09 Përditësuar