Shpërthimi i vullkanit vret 37 persona në Indonezi

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 13 Maj, 2024 09:56

Shpërthimi i vullkanit vret 37 persona në Indonezi

Të paktën 37 persona u mbytën në përmbytje dhe lavës që rrodhi nga një vullkan në ishullin perëndimor indonezian të Sumatrës, raportoi BBC-ja të hënën.

Rrëshqitjet e lavës së ftohtë i përmbytën dy lagje, duke i dëmtuar mbi 100 shtëpi e objekte publike. Autoritetet njoftuan se numri i të vdekurve mund të rritet, pasi rreth 18 persona janë të zhdukur.

“Ishte lavë e zezë, kështu që përdora telefonin tim si ndriçues. Rruga ishte me baltë, kështu që unë këndova ‘Zot ki mëshirë’”, ka deklaruar Rina Devina, një 43-vjeçare nga distrikti Agam që tha se e pa vullkanin.

Nëna e tre fëmijëve shtoi se shtëpia e një fqinji “u rrafshua nga gurë  të mëdhenj” dhe katër fqinjët e saj vdiqën. Deri të dielën pasdite rreth 19 trupa u gjetën në fshatin më  të goditur, Canduang në rrethin Agam.

Rina Selimi
Botuar nga Rina Selimi 13 Maj, 2024 09:56