Aksidentimi me vdekje i minatorit, arrestohet administratori i minierës në Martanesh

Flaka
Botuar nga Flaka 22 Maj, 2024 09:46

Aksidentimi me vdekje i minatorit, arrestohet administratori i minierës në Martanesh

Një ditë pas ngjarjes së rëndë, ku një minator humbi jetën dhe u plagos kolegu i tij, është arrestuar administratori i minierës në Martanesh. Burime zyrtare nga policia Gentjan Peshku, i cili akuzohet për “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”.

NJOFTIMI I POLICISE
Në përfundim të veprimeve hetimore dhe procedurale, të kryera menjëherë pas ngjarjes së ndodhur ditën e djeshme, në një galeri kromi, në fshatin Thekën, Martanesh, ku gjatë procesit të punës, humbi jetën shtetasi A. P., 29 vjeç dhe u dëmtua rëndë shtetasi H. B., 40 vjeç, të dy vagonistë në këtë galeri, ju bëjmë me dije se:

Komisariati i Policisë Bulqizë arrestoi në flagrancë shtetasin G. P., 38 vjeç, banues në Bulqizë, me detyra administrator dhe brigadier në subjektin minerar. Nga hetimet rezultoi se për shkak të shkeljes së rregullave të mbrojtjes në punë, brenda në galëri është shembur një masiv gurësh, i cili ka zënë këta 2 shtetas.

40-vjeçari vijon të jetë në kujdesin e mjekëve. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Dibër, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë”.

Flaka
Botuar nga Flaka 22 Maj, 2024 09:46