Shqipëria perla e fshehur për turistët me buxhetin më të lirë

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 22 Maj, 2024 19:24

Shqipëria perla e fshehur për turistët me buxhetin më të lirë

Në një artikull të fundit të botuar në “The Travel,” Jason Dookeran shkruan se kohërat kur udhëtimi me buxhet të limituar përfshinte qëndrimin në bujtina të zymta dhe akomodime jo cilësore janë tashmë të kaluara. Turistët tani mund të gëzojnë akomodime të rehatshme në destinacione mahnitëse pa shpenzuar shumë para. Duke zgjedhur një vend miqësor me buxhet, vizitorët mund të kursehen për akomodimin dhe të shpenzojnë për ekskursione emocionuese dhe kuzhinën lokale.

Megjithatë, hotelet e lira nuk duhet të konsiderohen përvoja nën nivelin. Këto vende ofrojnë një gamë të gjerë përvojash për çdo lloj vizitori. Një vend i veçantë që shkëlqen për pushime ekonomike është Shqipëria. Çmimet e hoteleve fillojnë nga 70 dollarë në natë, duke e bërë atë një perlë të fshehur për turistët me buxhet të kufizuar.

Plazhet mahnitëse, malet piktoreske dhe historia e pasur e Shqipërisë e bëjnë atë një destinacion ideal për pushime. Vizitorët mund të eksplorojnë qytetin historik të Beratit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ose të ecin nëpër Alpet e bukura shqiptare. Gjithashtu, Shqipëria është e njohur për ushqimin e saj të shijshëm, duke përfshirë ushqime të freskëta deti dhe verën e prodhuar në vend.

Sipas “The Travel,” Shqipëria renditet mes 10 vendeve më të lira në botë për të zbuluar në verën e 2024, së bashku me Kolumbin, Armeninë, Marokun, Panamën, Meksikën, Malajzinë, Guatemalën, Kilin dhe Tajlandën. Këto vende ofrojnë akomodime të përballueshme, peizazhe mahnitëse dhe përvoja unike kulturore për turistët me buxhet të kufizuar.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 22 Maj, 2024 19:24