Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën

Flaka
Botuar nga Flaka 23 Maj, 2024 08:56

Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën

Gjatë një fjalimi në ceremoninë e ndarjes së çmimeve ndërkombëtare për bamirësi në kryeqytetin Ankara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan foli për situatën aktuale në Gaza, duke përmendur shembullin e presidentes së parë të Bosnjës dhe Hercegovinës, Alije Izetbegoviq.

“Jam shumë i kënaqur me njoftimet e sotme nga Norvegjia, Irlanda dhe Spanja se do të njohin shtetin e Palestinës”, tha Erdogan.

Vendimi për të njohur shtetin e Palestinës vjen pasi Izraeli vazhdon ofensivën e tij brutale në Rripin e Gazës nga 7 tetori 2023, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm në enklavë.

“Ata që ofrojnë mbështetje logjistike dhe ushtarake për pushtuesit mbajnë të njëjtën përgjegjësi për gjakun që rrjedh në Gaza si vetë okupatorët”, tha Erdogan.

Erdogan shprehu dëshirën e tij për të vazhduar punën e filantropëve për të përhapur mirësinë, vëllazërinë dhe bukurinë në Turqi dhe në vende të ndryshme të botës.

Duke thënë se Alija Izetbegoviç, një mbështetës dhe burrë shteti që ia kushtoi jetën lirisë së Bosnjë-Hercegovinës, ishte një mendimtar i madh, por edhe një politikan me përvojë që e njihte shumë mirë funksionimin e sistemit global, Erdogan kujtoi fjalët e tij.

“Kur duhej, hiqte kostumin dhe vishte kamuflazh ushtarak për vendin dhe kombin e tij”. Ai ishte aq patriot, trim, guximtar dhe një udhëheqës shembullor në çdo drejtim. Shembull ishin jo vetëm lufta e tij, por edhe idetë, këshillat dhe fjalët e tij. Ai tha si më poshtë për gjenocidin në Srebrenicë: “Çfarëdo që të bëni, mos harroni gjenocidin, sepse një gjenocid që harrohet do të përsëritet”, tha Erdogan.

Presidenti turk vuri në dukje se, për fat të keq, të gjithë ata janë dëshmitarë të së vërtetës së dhimbshme për të cilën tërhoqi vëmendjen Izetbegoviq, e cila manifestohet në shembullin e Gazës.

“Që nga 7 tetori, në Gaza u krye një nga gjenocidet më brutale të shekullit të kaluar para syve të gjithë botës, për fat të keq u vranë më shumë se 15 mijë fëmijë, u vranë 35 mijë të pafajshëm, më shumë se 80 mijë palestinezë. Pothuajse e gjithë Gaza u kthye në Kjo është arsyeja pse ata humbën Gazën, e cila tashmë ishte një burg në ajër të hapur, duke vrarë foshnjat në inkubatorë, duke bombarduar spitale dhe vendet e kultit, duke sulmuar kamionët me ndihma dhe duke hedhur bomba mbi civilët e pafajshëm që prisnin brenda. linjë për ushqim”, tha Erdogan.

Ai shtoi se e gjithë kjo është bërë me armë, bomba, aeroplanë dhe me mbështetjen e pakushtëzuar diplomatike të “ata që kanë vite që studiojnë të drejtat dhe liritë e njeriut”.

“Askush nuk duhet të tallet me inteligjencën tonë. Askush nuk duhet të na shikojë në sy dhe të gënjejë. Ata që ofrojnë mbështetje logjistike dhe ushtarake për pushtuesit janë po aq përgjegjës për gjakderdhjen në Gaza. Mos mendoni se pikëllimi i njerëzve të varfër që vdiqën në Gaza nuk do të mbahet mend, mos mendoni se shtypësit do t’i shpëtojnë veprave të tyre, gjaku i popullit të shtypur të Gazës nuk është ngjitur në ballin e pushtuesve dhe mbrojtësve të tyre”, tha Erdogan.

Erdogan tha se Hamasi njoftoi javën e kaluar se kishte pranuar një ofertë për armëpushim, por Izraeli vazhdoi qëndrimin e tij pa kompromis.

Presidenti turk tha gjithashtu se për sa kohë që fuqitë perëndimore vazhdojnë të qëndrojnë pas kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu pavarësisht “arrogancës dhe pamaturisë së tij”, masakrat në Palestinë nuk mund të parandalohen.

“Në 229 ditët e fundit, ata e kthyen Gazën, e cila tashmë ishte një spital në ajër të hapur për shkak të bllokadës, në një varrezë të madhe për fëmijë”, tha Erdogan.

Udhëheqësi turk paralajmëroi se nëse “ekspansionizmi sionist vazhdon kështu”, bota do të jetë e prirur për konflikte të reja.

“Izraeli e ka humbur këtë luftë dhe është i dënuar në sytë e njerëzimit. Ne kemi një detyrim ndaj vëllezërve tanë palestinezë, të cilët kanë ëndërruar të kthehen në shtëpitë dhe atdheun e tyre për 76 vjet”, shtoi Erdogan.

Flaka
Botuar nga Flaka 23 Maj, 2024 08:56