Peleshi: Pas 3 javësh prezantojmë makinën e blinduar ushtarake “Made in Albania”

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 24 Maj, 2024 19:48

Peleshi: Pas 3 javësh prezantojmë makinën e blinduar ushtarake “Made in Albania”

Shqipëria është duke prodhuar prototimin e makinës së blinduar ushtarake që do të prezantohet në Panairin e Parisit pas 3 javësh.

Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi.

“Së bashku me kompaninë e saj #TIMAK, Arjeta po punon për prototipin e makinës së parë të blinduar ushtarake, #MadeInAlbania. Jam shumë i lumtur që Qendra jonë e Inovacionit i është bashkuar kësaj iniciative të bukur. Besimplotë që pas 3 javësh, në Paris, në panairin #Eurosatory ne do të prezantojmë me sukses këtë produkt shqiptar. Shumëkush mund të pyesë se si ka mundësi që një ekip me 75% vajza të reja, arrin të eksportojë makina në 20 shtete të botës dhe madje të guxojë të hyjë pa drojë në tregun e industrisë ushtarake. Për të gjetur çelësin e suksesit, po ju tregoj çfarë më tha Arjeta gjatë vizitës time te TIMAK. “Më mori dikush në telefon nga Izraeli. Ishte shqiptare dhe kishte parë një ambulancë izraelite Made in Albania dhe ishte çuditur. Më ndodh shpesh që takoj njerëz që çuditen me ne. Ndërsa unë çuditem me çudinë e tyre,”-më tha ajo”.

Ministri Peleshi thekson se Shqipëria i ka kapacitet prodhuese në inovacion.

“Për të hedhur hapin drejt botës së zhvilluar, së pari duhet të kapërcejmë kompleksin tonë të inferioritetit intelektual. Po, Shqipëria i ka kapacitetet të shpikë, të kërkojë, të gjejë, të krijojë, të patentojë. Mbi 4000 PhD shqiptarë të diasporës janë ofruar për të kontribuuar në Shqipëri, më thanë përfaqësuesit e AADF. I kemi të gjitha! Ka ardhur koha të guxojmë edhe në inovacion”.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 24 Maj, 2024 19:48