Mushkonjat tërhiqen nga katër ngjyra: Shmangni ato nëse nuk ju pëlqejnë pickimet

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 27 Maj, 2024 20:07

Mushkonjat tërhiqen nga katër ngjyra: Shmangni ato nëse nuk ju pëlqejnë pickimet

Në luftën kundër mushkonjave çdo gjë lejohet, por jo gjithçka është efektive. Megjithatë, një taktikë e thjeshtë e zbuluar nga shkencëtarët në Universitetin e Uashingtonit është dëshmuar të jetë më e mira dhe bazohet në teorinë e ngjyrave.

Sezoni i mushkonjave sapo ka filluar dhe spërkatjet, kremrat dhe qirinjtë kundër këtyre sulmeve po ndihmojnë gjithnjë e më pak. Për fat të mirë, studiuesit nga Universiteti i Uashingtonit kanë gjetur një mënyrë shumë efektive për t’i luftuar ato. Taktika është shumë e thjeshtë: shmangni veshjen e disa ngjyrave.

– Më herët thashë se tre gjërat kryesore që tërheqin mushkonjat janë aroma, djersa dhe temperatura e trupit – tha për revistën “Daily Mail” Jeffrey Reifel, profesor i biologjisë në Universitetin e Uashingtonit.

Cilat ngjyra i tërheqin mushkonjat dhe cilat i largojnë ato

Përmes hulumtimeve të hollësishme, është përcaktuar se mushkonjat tërhiqen veçanërisht nga katër ngjyra: e kuqe, portokalli, e zezë dhe jeshile e errët, pra një ngjyrë midis blusë dhe jeshiles. Kur vishni rroba të atyre ngjyrave, probabiliteti për t’u “ngrënë” nga mushkonjat është pakrahasueshëm më i madh se kur vishni rroba të tonaliteteve të tjera. Nga ana tjetër, ngjyrat jeshile, vjollcë, e bardhë dhe blu janë më pak tërheqëse për mushkonjat, dhe ekspertët rekomandojnë veshjen e rrobave të atyre ngjyrave në verë dhe në zonat e rrethuara nga trupa ujorë (sidomos ato të ndenjura).

– Në këtë studim ne vërtetuam se ngjyrat gjithashtu kanë një ndikim nëse mushkonjat do të sulmojnë apo jo – shtoi Jeffrey Reifel në një intervistë për Daily Mail.

Ka mënyra të tjera natyrale për të luftuar mushkonjat

Nëse ende dëshironi të siguroheni shtesë, domethënë të mbroni veten nga mushkonjat, mund të përdorni edhe mjete të ndryshme natyrore. Uthulla e mollës i mban larg mushkonjat dhe vaji i pemës së çajit, livanda dhe hudhra gjithashtu funksionojnë mirë. Era e saj i shqetëson shumë, ndaj mjafton të lini disa thelpinj hudhër në afërsi.

Nëse jeni ende të kafshuar nga mushkonjat, pavarësisht nga të gjitha taktikat dhe masat mbrojtëse, mund ta mbuloni vendin e pickimit me lëngun e shtëpisë së kujdestarit, tretësirën e sodës së bukës ose pjesën e brendshme të një lëvozhge bananeje. Në këtë mënyrë do të lehtësoni kruajtjen dhe ënjtjen dhe do të shpejtoni procesin e rigjenerimit në vendin e shpimit.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 27 Maj, 2024 20:07