ÇFARË I BËN KAFEJA TRUPIT? Mjeku shpjegoi, ndryshimet në 10 minutat e para zgjasin 4 orë më vonë

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 28 Maj, 2024 19:35

ÇFARË I BËN KAFEJA TRUPIT? Mjeku shpjegoi, ndryshimet në 10 minutat e para zgjasin 4 orë më vonë

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh në trup pasi keni pirë kafe? Pija e preferuar bën ndryshime në 10 minutat e para dhe ekspertët theksojnë se ato zgjasin deri në katër orë më vonë. Kafeja fillon të veprojë pas gllënjkës së parë, por gjithashtu varet nga sa shpejt absorbohet kafeina në qarkullimin e gjakut në pjesë të sistemit tretës, shpjegon Dr Duane Mellor i Shoqatës Britanike të Dieteve.

10 minutat e para
“Pas pirjes së kafesë, kafeina do të fillojë të shfaqet në gjak pas dhjetë minutash. “Disa njerëz thithin sasi më të vogla të kafeinës përmes gojës dhe stomakut, por pjesa më e madhe e përthithjes ndodh në pjesën e parë të zorrëve”, shpjegon doktori. duke shtuar se më pas ndjeni një rritje të energjisë që na bën më vigjilentë.

Pas 20 minutash

“Kafeina, e cila bllokon receptorët e adenozinës në trup, jo vetëm që nxit vigjilencën. Mendohet gjithashtu se shkakton rritje të presionit të gjakut brenda gjysmë ore pas pirjes së kafesë, me efekte të dukshme rreth katër orë më vonë”, thotë Dr Mellor, duke shtuar se katër filxhanë kafe në ditë mund të rrisin presionin e gjakut në terma afatgjatë.

Pas 45 minutash
Efekti i kafeinës arrin kulmin pas 45 minutash. Mjekët theksojnë se përqendrimi dhe kujtesa u përmirësuan atëherë.

Pas 60 minutash
“Kur kafeina të shfaqet në gjak, do të ndjeni efektin diuretik të kafesë. Kjo do të thotë se kafeja mund të shkaktojë nevojën për të shkuar në tualet. Kur pini kafe, kafeina në pije ndalon prodhimin e hormonit antidiuretik, ose ADH, i cili normalisht ndihmon në rregullimin e sasisë së ujit në trupin tuaj.

Pas 90 minutash ose më shumë
Nëse keni ndjenjën se kafeja ju “dështoi”, pra ndiheni të lodhur dhe keni një përqendrim më të dobët, nuk do të thotë se kafeina është larguar nga trupi juaj.

“Për shumicën e njerëzve, sasia e kafeinës zvogëlohet përgjysmë pas gjashtë orësh pasi metabolizohet në mëlçi. thotë mjeku, duke shtuar se kafeina mund të qëndrojë në trup deri në 12 orë.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 28 Maj, 2024 19:35