Berisha prezanton programin ekonomik nga arresti shtëpiak: Rikthim i taksës së sheshtë 10%, ulje edhe e TVSH-së

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 31 Maj, 2024 19:48

Berisha prezanton programin ekonomik nga arresti shtëpiak: Rikthim i taksës së sheshtë 10%, ulje edhe e TVSH-së

Demokratët e rithemeluar premtojnë se do të prekin sistemin e taksave nëse marrin pushtetin.

Nga arresti shtëpiak, Sali Berisha prezantoi shtyllat kryesore të programit ekonomik, ku parashikohet rikthimi i taksës së sheshtë 10 për qind.

“Të guxojmë të prekim tabutë dhe tabu është TVSH-ja. Unë jam që të mos ngurojmë. Nuk jam për përshkallëzime por jam për një ulje prej 25% të nivelit aktual të saj”, tha ish-kryeministri.

Me zgjedhjet parlamentare qe po afrohen demokratet janë vënë në gare për programet e tyre elektorale.

“Ne do mbidyfishojmë rrogat kjo s’ka diskutim“, shtoi ai.

Demokratët zotohen të heqin taksën mbi profesionet e lira dhe atë mbi karburantin si dhe të rishohin ligjin për investimet strategjike të qeverisë Rama.

Abedin Bilalli
Botuar nga Abedin Bilalli 31 Maj, 2024 19:48