Shkencëtarët rindërtuan fytyrën: Si dukej faraoni që u vra brutalisht 3500 vjet më parë

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 6 Qershor, 2024 19:35

Shkencëtarët rindërtuan fytyrën: Si dukej faraoni që u vra brutalisht 3500 vjet më parë

Ekzistojnë dy supozime: Sekenenre-Tao-II, i njohur gjithashtu si “Trimi” , u vra kur u kap në mes të natës ose në fushën e betejës në moshën 40 vjeçare, ndërsa përpiqej të çlironte Egjiptin nga populli Hyxi në. 1555 para Krishtit.

Një ekip arkeologësh nga Universiteti Flinders i Australisë bashkoi fytyrën e tij duke përdorur skanime CT dhe rreze X të kafkës së shtrembëruar të mbretit, duke treguar faraonin me sy të vegjël, buzë të vogla dhe mollëza të larta.

Rindërtimi çoi gjithashtu në njohjen e vdekjes

Rindërtimi i fytyrës zbuloi gjithashtu se një goditje në majën e trurit të Toas ka të ngjarë të shkaktojë vdekjen e tij.

Si vdiq faraoni ka qenë temë debati që kur eshtrat e tij u gjetën në vitet 1800. Por ajo që dihet është se ka pasur disa pushtues që kanë sulmuar Taon nga drejtime të ndryshme.

Fytyra e Taos u rindërtua duke përdorur kafkën e tij të gjetur nga arkeologët në kompleksin e varreve të njohur si Deir el-Bahri, në nekropolin e Tebës, në vitin 1886.

Ata skanuan në mënyrë dixhitale mbetjet, i ngarkuan në një kompjuter dhe i plotësuan boshllëqet me kafkën e një personi tjetër, e cila më parë ishte dixhitalizuar.

Kafka tjetër u ndryshua derisa përputhej me atë të Taos – një proces i quajtur deformim anatomik.

Ekipi filloi punën duke vizatuar një profil dixhital të fytyrës së mbretit dhe duke krijuar një ngjyrë lëkure të ngjashme me atë të zakonshme tek egjiptianët e lashtë, e cila “nuk pasqyron domosdoshmërisht ngjyrën aktuale të lëkurës”, tha studimi.

Forma e syve, qerpikëve dhe vetullave të Toas janë gjithashtu elemente subjektive, por studiuesit thonë se ato e humanizojnë mbretin e lashtë.

Ekipi përdori gjithashtu shënues të trashësisë për të përputhur me ato me origjinë afrikane, më pas shtoi plagë dixhitale për të parë saktësisht se si objektet plagosën mbretin.

Kafkat dixhitale të ekspozuara nga truri u përdorën më pas për të parë se cila sëpatë vrau mbretin, duke zbuluar se plaga më e madhe depërtoi në trurin e tij.

Arma shpoi sinusin e sipërm sagittal, i cili ndoshta shkaktoi gjakderdhjen që çoi në frymën e fundit të Taos.

Për të shtënat pas vdekjes, ekipi i la buzët paksa të hapura dhe gjuhën midis dhëmbëve për shkak të disa lëndimeve dhe deformimeve të fytyrës që do të shpjegonin detajet se kur u vra Tao.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=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%3D%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1797749624356384855&lang=en&origin=https%3A%2F%2Falsat.mk%2Ffotovideo-shkencetaret-rindertuan-fytyren-si-dukej-faraoni-qe-u-vra-brutalisht-3500-vjet-me-pare%2F&sessionId=03b70f89a66527c74f1df30f8637a84c5fe7184b&theme=light&widgetsVersion=2615f7e52b7e0%3A1702314776716&width=550px

Mumja e zbuluar në 1886

Gaston Maspero, një egjiptolog francez, zbuloi faraonin trim mes qindra arkivole dhe mumie në 1886.

Maspero përcaktoi se Tao ishte i hollë, me një kokë të vogël dhe të zgjatur dhe flokë të zinj, të imët dhe kaçurrela, bazuar në flokët në trupin e mumifikuar.

Faraoni sundoi rajonin jugor të Egjiptit nga rreth 1560-1555 pes gjatë dinastisë së shtatëmbëdhjetë, raporton Daily Mail.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 6 Qershor, 2024 19:35