Pentagoni shfaq muskujt, teston raketat balistike ndërkontinentale

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 7 Qershor, 2024 22:34

Pentagoni shfaq muskujt, teston raketat balistike ndërkontinentale

Ushtria amerikane ka njoftuar se ka kryer dy teste të raketave balistike ndërkontinentale (ICBM) gjatë tre ditëve të fundit, duke i përshkruar lëshimet si rutinë.

Dy raketa Minuteman III u lëshuan nga Baza e Forcave Hapësinore Vandenberg në Kaliforni të martën dhe të enjten, tha Pentagoni. Ato ishin të armatosur me mjete të rreme në vend të kokave bërthamore që do të mbanin normalisht.

“Kjo nisje provë është pjesë e aktiviteteve rutinë dhe periodike që synojnë të demonstrojnë se parandalimi bërthamor i SHBA-së është i sigurt, i sigurt, i besueshëm dhe efektiv për të frenuar kërcënimet e shekullit të 21-të dhe për të siguruar aleatët tanë,” tha Komanda Globale e Goditjes së Forcave Ajrore.

Ka pasur “mbi 300” teste të këtij lloji deri më tani, vuri në dukje Pentagoni, ndërsa theksoi se nisjet e testimet nuk ishin “rezultat i ngjarjeve aktuale botërore”.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 7 Qershor, 2024 22:34