Analiza e CNN/ Çfarë mesazhi dhanë zgjedhjet për Parlamentin Europian? Rënia e Macron e Scholz dhe fitorja e Melonit treguan se…

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 10 Qershor, 2024 20:13

Analiza e CNN/ Çfarë mesazhi dhanë zgjedhjet për Parlamentin Europian? Rënia e Macron e Scholz dhe fitorja e Melonit treguan se…

Teksa rezultatet e sakta të zgjedhjeve madhore evropiane po njoftohen, disa narrativa të qarta po mësohen nga vota disa ditore.

Partitë e të djathtës radikale janë paraqitur fuqishëm në Evropë, edhe pse nxitja e tyre nuk ishte aq e fortë sa të largonte grupet e qendrës, siç kishin parashikuar shumë në Evropë, shkruan rrjeti CNN.

Humbjet më të mëdha i pësuan grupet e gjelbra dhe liberale, ndërsa në disa vende si për shembull Franca, zgjedhjet sollën përmbysje të pushtetit duke shkaktuar zgjedhje të parakohshme.

Teksa rezultatet e sakta të zgjedhjeve madhore evropiane po njoftohen, disa narrativa të qarta po mësohen nga vota disa ditore.

Partitë e të djathtës radikale janë paraqitur fuqishëm në Evropë, edhe pse nxitja e tyre nuk ishte aq e fortë sa të largonte grupet e qendrës, siç kishin parashikuar shumë në Evropë, shkruan rrjeti CNN.

Humbjet më të mëdha i pësuan grupet e gjelbra dhe liberale, ndërsa në disa vende si për shembull Franca, zgjedhjet sollën përmbysje të pushtetit duke shkaktuar zgjedhje të parakohshme.

“Kam vendosur t’ju jap të drejtën e të ardhmes parlamentare me votë, prandaj po shpërndaj parlamentin sonte”, tha Macron duke njoftuar zgjedhje më 30 qershor e 7 korrik.

E djathta radikale mori një në çdo tre vota franceze, shkruan CNN, teksa partia e Marine Le Pen dhe e mbesës së saj Marion Maréchal fitoi 36.83% të votave, më shumë se të treja partitë e tjera franceze së bashku, shkruan CNN.

Në fjalimin e fitores para njoftimit të Macron, lideri djathtë Jordan Bardella tha se “disfata e paprecedetën e qeverisë aktuale shënon fundin e një cikli dhe ditë e parë të epokës post-Macron.”

Kryeministri belg Alexander De Croo dha dorëheqjen pas disfatës së partisë së tij, teksa dukej pranë lotëve mbrëmë në Bruksel.

“Unë isha figura kryesore e kësaj fushate dhe ky nuk është rezultati që prisnim, prandaj marr përgjegjësinë për këtë. Nuk paska qenë e thënë”, tha De Croo për gazetarët duke u terhequr.

Meloni e Tusk rezultojnë fitues

Pak liderë në BE shijuan fitoren e djeshme, por Giorgia Meloni në Itali u rrit sërish si një faktor i rëndësishëm në politikën evropiane.

Partia e saj ‘Fratelli d’Italia’ është nga më të djathtat qe vjen ne pushtet, që prej asaj të liderit fashist Benito Mussolini, shkruan rrjeti CNN.

Por Meloni është kthyer në një figurë të dobishme në Evropë dhe është bërë aleate me von der Leyen, mbështet Ukrainën dhe nxit ashpërsimin e politikave për emigracionin.

Ndërsa përpjekjet e Donald Tusk për ta kthyer Poloninë në një forcë në Bruksel, morën shpërblim pas mohimit të fitores ndaj populistëve vendas Ligj e Drejtësi.

Tusk e ka bërë riintegrimin e vendit me Evropën një prioritet të fushatës së tij teksa rëndësia e politikës polake për bllokun është rritur që prej konfliktit të rëndë në Ukrainën fqinje.

Liderët e Brukselit u lehtësuan gjithashtu prej paraqitjes së dobët të partisë së kryeministrit hungarez Viktor Orbán, teksa grupimi i tij Fidesz mori rezultatet më të dobëta evropiane deri tani, duke i lënë terren kundërshtarëve të qendrës së djathtë, shkruan CNN.

Grupime të majta dhe të gjelbrit pësuan gjithashtu humbje të konsiderueshme.

“Humbjet në Gjermani e Francë ishin sigurisht një goditje”, tha Bas Eickhout, zv. kryetar i Të Gjelbërve Evropiane, pas ardhjes së rezultateve.

Objektivat e tyre të ambjentit e klimës kanë hasur në opozicion të ashpër në zonat rurale të kontinentit, teksa në protestat e tyre, sindikatat fermere thanë se i konsiderojnë si “kërcënim për punën dhe mbijetesën e tyre”, shkruan rrjeti amerikan CNN.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 10 Qershor, 2024 20:13