Messi thyen edhe një tjetër rekord

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 21 Qershor, 2024 19:56

Messi thyen edhe një tjetër rekord

Më 20 qershor 2024, Lionel Messi u bë lojtari me më shumë paraqitje në historinë e CONMEBOL Copa América, kur u shfaq në ndeshjen kundër Kanadasë.

Argjentinasi arriti në 35 ndeshje në shtatë edicione të turneut

Numri 10 nisi për kombëtaren argjentinase në ndeshjen hapëse të edicionit të 48-të të turneut, kundër Kanadasë në stadiumin Mercedes-Benz në Atlanta.
Messi bëri debutimin e tij në CONMEBOL Copa América në moshën 20-vjeçare, kur u thirr nga Alfio Basile. Sergio Batista (2011), Gerardo Martino (2015 dhe 2016), dhe Lionel Scaloni (2019, 2021 dhe 2024) ishin trajnerët e tjerë që ai kishte në këtë turne.

Në gjashtë edicionet e mëparshme, Messi arriti një titull (2021), tre nënkampion (2007, 2015 dhe 2016), një vend të tretë (2019), dhe në vitin 2011, ai arriti në çerekfinale.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 21 Qershor, 2024 19:56