Cilën këngë të Leonora Jakupit e kishte shkruar Agim Doçi?

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 24 Qershor, 2024 20:43

Cilën këngë të Leonora Jakupit e kishte shkruar Agim Doçi?

Këngëtarja Leonora Jakupi duket të mos e ketë përjetuar lehtë ndarjen nga jeta të poetit Agim Doçi.

Përmes një storie të publikuar në llogarinë e saj të Instagramit, Jakupi shkroi – “Lamtumirë mjeshtër i fjalës, mjeshtër i poezisë! Ti dhe veprat dua do mbeten të pavdekshme”.

Dhe me të drejtë, Leonora shkroi dedikimin për Doçin.

E dini pse?

Mes këngësh më të popullarizuara të Jakupit, mbetet “A vritet pafajësia”, kënga ikonike që bëri jehonë gjithandej, e që i kushtohej luftës së fundit në Kosovë.

Këtë perlë të repertuarit të Leonorës e kishte shkruar pikërisht poeti tanimë i ndjerë, Agim Doçi!

Doçi kishte shkruar edhe këngë të tjera të artistes kosovare, përfshirë “Zgjohuni shqiptarë”.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 24 Qershor, 2024 20:43