BET Awards 2024: Lista e plotë e fituesve

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 1 Korrik, 2024 20:34

BET Awards 2024: Lista e plotë e fituesve

Çmimet BET nisën mbrëmjen e së dielës me një performancë elektrike nga e vetmja Megan Thee Stallion.

Drake kryesoi me shtatë nominime, duke përfshirë albumin e vitit për “For All The Dogs (Edicioni i Scary Hours), artisti më i mirë mashkull për R&B/pop, artisti më i mirë mashkull për Hip-hop dhe dy për videon e vitit për “First Person Shooter” me J. Cole dhe “Rich Baby Daddy” me Sexyy Red dhe SZA.

Nicki Minaj ndoqi nga afër me gjashtë nominime, duke përfshirë albumin e vitit për “Pink Friday 2”, artistja më e mirë femër për Hip-hop dy nominime për bashkëpunimin më të mirë, një me Lil Uzi Vert në “Everybody” dhe një tjetër për “Barbie World” me Ice Spice. dhe Aqua.

Will Smith dhe Lauryn Hill ishin ndër interpretuesit që u ngjitën në skenë. Pas një shfaqjeje të shkëlqyer për nder të tij nga Childish Gambino, Keke Palmer dhe Coco Jones, ndër të tjera, Usher mori trofeun për artistin më të mirë mashkull për R&B/pop.

Më poshtë është një listë e plotë e të nominuarve, me fituesit të shënuar me shkronja të zeza:

ALBUMI I VITIT
11:11 – Chris Brown
A Gift & a Curse – Gunna
American Dream – 21 Savage
Coming Home – Usher
For All the Dogs (Scary Hours Edition) – Drake
Jaguar II – Victoria MonEt
Michael – Killer Mike – FITUES
Pink Friday 2 – Nicki Minaj

ARTISTJA MË E MIRË PËR R&B/POP
Beyonce
Coco Jones
Doja Cat
H.E.R.
Muni Long
SZA – FITUESE
Tyla
Victoria Monet

ARTISTI MË I MIRË PËR R&B/POP
Brent Faiyaz
Bryson Tiller
Burna Boy
Chris Brown
Drake
Fridayy
October London
usher – FITUES

GRUPI MË I MIRË
¥$ (Kanye West and Ty Dolla $ign)
2 Chainz & Lil Wayne
41
Blxst and Bino Rideaux
City Girls
FLO
Maverick City Music
WanMor

BASHKËPUNIMI MË I MIRË
“All My Life” – Lil Durk featuring J. Cole
“America Has a Problem (Remix)” – Beyoncé featuring Kendrick Lamar
“Barbie World” – Nicki Minaj and Ice Spice with Aqua
“Bongos” – Cardi B featuring Megan Thee Stallion
“Carnival” – ¥$ (Kanye West and Ty Dolla $ign) featuring Rich the Kid and Playboi Carti
“Don’t Play with It (Remix)” – Lola Brooke featuring Latto and Yung Miami
“Everybody” – Nicki Minaj featuring Lil Uzi Vert
“Good Good” – Usher, Summer Walker and 21 Savage
“Rich Baby Daddy” – Drake featuring Sexyy Red and SZA

ARTISTJA MË E MIRË PËR HIP-HOP
Cardi B
Doja Cat
GloRilla
Ice Spice
Latto
Megan Thee Stallion
Nicki Minaj
Sexyy Red

ARTISTI MË I MIRË PËR HIP-HOP
21 Savage
Burna Boy
Drake
Future
Gunna
J. Cole
Kendrick Lamar
Lil Wayne

VIDEOKLIPI I VITIT
“Agora Hills” – Doja Cat
“All My Life” – Lil Durk featuring J. Cole
“Barbie World” – Nicki Minaj and Ice Spice with Aqua
“Bongos” – Cardi B featuring Megan Thee Stallion
“First Person Shooter” – Drake featuring J. Cole
“Good Good” – Usher, Summer Walker and 21 Savage
“On My Mama” – Victoria Monét *WINNER
“Rich Baby Daddy” – Drake featuring Sexyy Red and SZA

REGJISORI I VITIT
Benny Boom
Child.
Cole Bennett
Dave Meyers
Janelle Monáe and Alan Ferguson
Offset
Tems
Tyler, the Creator

ARTISTI MË I MIRË I RI
41
4Batz
Ayra Starr
Bossman Dlow
Fridayy
October London
Sexyy Red
Tyla – FITUESE

DR. BOBBY JONES UNGJILLI MË I MIRË/ÇMIMI FRYMËZUES
“Award All of the Glory” – Shirley Caesar
“All Things” – Kirk Franklin
“Angel” – Halle Bailey
“Come Jesus Come” – CeCe Winans
“Do You Believe in Love?” – Erica Campbell
“God Problems” – Maverick City Music, Naomi Raine and Chandler Moore
“Me & U” – Tems
“Try Love” – Kirk Franklin

ÇMIMI I ZGJEDHJES SË SHIKUESVE
“Agora Hills” – Doja Cat
“All My Life” – Lil Durk featuring J. Cole
“F–umean” – Gunna
“Lovin on Me” – Jack Harlow
“Made for Me” – Muni Long
“On My Mama” – Victoria Monét
“Rich Baby Daddy” – Drake featuring Sexyy Red and SZA
“Sensational” – Chris Brown featuring Davido and Lojay
“Texas Hold ‘Em” – Beyoncé
“Water” – Tyla
AKTI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR
Asake (Africa)
Aya Nakamura (France)
Ayra Starr (Africa)
BK’ (Brazil)
Cleo Sol (UK)
Focalistic (Africa)
Karol Conká (Brazil)
RAYE (UK)
Tiakola (France)
Tyla (Africa) – FITUESE

ZGJEDHJA E SHIKUESVE: AKTI I RI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR
Bellah (UK)
Cristale (UK)
Duquesa (Brazil)
Holly G (France)
Jungeli (France)
Makhadzi (Africa)
Oruam (Brazil)
Seyi Vibez (Africa)
Tyler ICU (Africa)

BET HER (nderon këngët motivuese dhe fuqizuese që kanë në qendër gratë)
“16 Carriages” – Beyoncé
“Blessings” – Nicki Minaj featuring Tasha Cobbs Leonard
“Commas” – Ayra Starr
“Fly Girl” – FLO featuring Missy Elliott
“Hiss” – Megan Thee Stallion
“On My Mama” – Victoria Monet – FITUES
“Saturn” – SZA
“Yeah Glo!” – GloRilla

FILMI MË I MIRË
“American Fiction”
“Bob Marley: One Love”
“Renaissance: A Film by Beyonce”
“Spider-Man: Across the Spider-Verse”
“The Book of Clarence”
“The Color Purple”
“The Equalizer 3”
“The Little Mermaid”

AKTORI MË I MIRË
Anthony Mackie
Colman Domingo
Damson Idris
Denzel Washington
Donald Glover
Idris Elba
Jeffrey Wright
Lakeith Stanfield

AKTORJA MË MIRË
Angela Bassett
Ayo Edebiri
Coco Jones
Danielle Brooks
Fantasia
Halle Bailey
Issa Rae
Regina King – FITUESE

ÇMIMI I YJVE TË RINJ
Akira Akbar
Blue Ivy Carter
Demi Singleton
Heiress Diana Harris
JaBria McCullum
Jalyn Hall
Leah Jeffries
Van Van

ÇMIMI GRUAJA SPORTISTE E VITIT
A’ja Wilson
Angel Reese – FITUESE
Coco Gauff
Flau’jae Johnson
Juju Watkins
Naomi Osaka
Sha’Carri Richardson
Simone Biles

ÇMIMI BURRI SPORTIST I VITIT
Anthony Edwards
Gervonta Davis
Jalen Brunson – FITUES
Jalen Hurts
Kyrie Irving
LeBron James
Patrick Mahomes
Stephen Curry

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 1 Korrik, 2024 20:34