Mëngjesi i preferuar i fizikantit të njohur

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 2 Korrik, 2024 13:12 Përditësuar

Mëngjesi i preferuar i fizikantit të njohur

Fizikani i famshëm Albert Einstein, autori i teorisë së relativitetit, konsiderohet ende një nga mendjet më të shkëlqyera që ka pasur ndonjëherë botë. Albert Einstein lindi më 14 mars 1879 në Ulm.

Ai mbahet mend për teorinë e tij të relativitetit dhe fitoi çmimin Nobel në Fizikë në vitin 1921 për shpjegimin e efektit fotoelektrik.

Ajnshtajni thuhet se hante vezë të skuqura dhe kafe pa kafeinë për mëngjes çdo mëngjes dhe besonte se këto ushqime e ndihmonin atë të kujtonte më mirë. Mëngjesi i preferuar i fizikanit të njohur ishin vezët, por të ëmbëlsuara me mjaltë dhe ja si përgatiten:

Shkrini gjysmë luge çaji gjalpë në një tigan të nxehtë. Pasi të jenë nxehur, çani dy vezë të freskëta në tigan dhe skuqini sipas dëshirës. Në fund, kur të shihni se vezët janë skuqur mjaftueshëm, shtoni një lugë çaji mjaltë. Pasi mjalti të jetë shkrirë, lëvizni tiganin nga e djathta në të majtë në mënyrë që mjalti i shkrirë të mbulojë vezët e pjekura.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 2 Korrik, 2024 13:12 Përditësuar