Izraeli urdhëron sërish evakuimin e banorëve të Gazës

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 8 Korrik, 2024 19:46

Izraeli urdhëron sërish evakuimin e banorëve të Gazës

Ushtria izraelite lëshoi ​​sot një urdhër të ri për palestinezët që jetojnë në Rripin e Gazës për t’u evakuuar. Urdhri vlen për banorët e lagjeve Sabra, Tel al Hawa, Rimal dhe Daraj.

Banorët u urdhëruan të shkonin në zonën humanitare në al-Malaëi, një zonë në skajin jugor të Rripit të Gazës që më parë ishte sulmuar nga ushtria izraelite.

Ky lajm vjen pasi bisedimet për armëpushim pritet të rifillojnë këtë javë, me disa zyrtarë që thonë se shkatërrimi i shkaktuar nga ofensiva izraelite ka të ngjarë të ndihmojë në zbutjen e kërkesave të Hamasit.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 8 Korrik, 2024 19:46