​Spanjë-Francë, anët e dobëta dhe të forta të dy ekipeve

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 8 Korrik, 2024 12:10

​Spanjë-Francë, anët e dobëta dhe të forta të dy ekipeve

Beteja midis dy kombëtareve më të suksesshme të mijëvjeçarit të ri, gjysmëfinalja e EURO 2024 të së martës midis Francës dhe Spanjës, shfaq gjithashtu dy stile të kundërta. Spanja ka mahnitur në Gjermani, duke arritur në katërshen finale pas shkëlqimit të anësorëve sulmues Lamine Yamal dhe Nico Williams.

Nga ana tjetër, Franca, një nga favoritët e kampionatit që mburret me fuqinë sulmuese të një lojtari, Kylian Mbappe, ka arritur në gjysmëfinale duke iu falënderuar mbrojtjes solide, duke pësuar vetëm një gol në pesë ndeshje.

11 golat e shënuar të Spanjës janë të barabartë me shumicën në turne krahas Gjermanisë nikoqire, skuadrën që e mundën në kohën shtesë në çerekfinale..

Duke përjashtuar fitoret në penallti, asnjë ekip në historinë e Euros nuk ka fituar më shumë se pesë ndeshje në të njëjtin turne. Ndërsa sulmuesi veteran Alvaro Morata është kapiten i Spanjës, në krye të aftësive sulmuese të skuadrës janë anësorët e rinj Ëilliams, 21 vjeç dhe Yamal, 16 vjeç, duke ofruar shpejtësi dhe kreativitet nga të dyja krahët.

Ëilliams ka shënuar një gol dhe ka dhënë një asistim. Yamal nuk e ka gjetur ende rrjetën – nëse shënon në këtë turne, ai do të thyejë rekordin e golashënuesit më të ri në Euro për gati dy vjet – por ka dhënë tre asistime, më së shumti në turne.

Progresi i ekipit është mbështetur nga pozitiviteti i pamëshirshëm i menaxherit Luis de la Fuente, i cili ka dhënë lëvdata nga ana e tij në çdo rast.

“Ky është një kalë fitues,” tha trajneri pasi Spanja mposhti Gjermaninë mikpritëse, “dhe një model për vendin tonë”.

De la Fuente, i cili ka trajnuar disa nga lojtarët në nivelet e të rinjve për Spanjën, tha se “ne mund të shkojmë larg. Ka shumë zemër dhe shpirt në këtë ekip.”

Spanja do të ketë nevojë për atë zemër dhe shpirt, duke pasur parasysh se tre lojtarë që nisën çerekfinalen do të mungojnë. Mbrojtësit Dani Carvajal dhe Robin Le Normand janë suspenduar ndërsa Pedri është jashtë turneut me një dëmtim në gju.

Nga ana tjetër, pasi kryesoi numrin e golave me 16 në Kupën e Botës të Katarit, Franca u kualifikua në katër finalet e Euro 2024 bazuar në mbrojtjen e fortë, ndërsa sulmi i tyre ka zhgënjyer në Gjermani.

Franca ka arritur në gjysmëfinale duke shënuar vetëm tre gola – asnjë nga një lojtar francez nga loja e hapur. Vetëm shtatë skuadra në Euro 2024 kanë shënuar më pak se Franca.

Ecuria e tyre përfshin dy barazime pa gola dhe dy fitore 1-0 falë autogolave të një lojtari kundërshtar. Megjithatë, skuadra e Deschamps pranoi vetëm një gol – një penallti nga Robert Leëandoëski i Polonisë.

Superylli Mbappe, i cili shënoi tetë nga golat e Francës në Kupën e Botës në Katar, ka shënuar vetëm një herë në Gjermani – nga një penallti.

Me gjithë ecurinë e dukshme të dobët, Mbappe – i cili humbi barazimin 0-0 të Francës me Holandën me një hundë të thyer – ka qenë vendimtar, me vrapimin e tij provues kundër Austrisë duke krijuar golin e vetëm të ndeshjes.

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 8 Korrik, 2024 12:10