Uragani Beryl godet Teksasin me erëra të fuqishme

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 8 Korrik, 2024 19:44

Uragani Beryl godet Teksasin me erëra të fuqishme

Uragani Beryl ka mbërritur në Teksas me erëra me shpejtësi deri në 140 kilometra në orë, duke sjellë valë stuhie dhe kërcënime për jetën. Stuhia e kategorisë një pritet të sjellë erëra shkatërruese dhe deri në 38 centimetra shi.

Autoritetet kanë paralajmëruar banorët të marrin seriozisht këtë situatë. Portet e naftës janë mbyllur, dhe oraret e fluturimeve përballen me ndërprerje.

Beryl ka shkaktuar të paktën 10 vdekje në Karaibe para se të zvogëlohej në një stuhi tropikale, ndërsa goditi Gadishullin Jukatan të Meksikës. Më vonë, ai u fuqizua përsëri dhe më shumë se një milion qytetar të Teksasit u vunë nën një paralajmërim uragani ndërsa afrohej.

Driton Zenku
Botuar nga Driton Zenku 8 Korrik, 2024 19:44