Herzog: Izraeli nuk po kërkon luftë pas sulmit të Iranit

Flaka
Botuar nga Flaka 14 Prill, 2024 21:26 Përditësuar

Herzog: Izraeli nuk po kërkon luftë pas sulmit të Iranit

Presidenti izraelit, Isaac Herzog ka thënë se Izraeli nuk po kërkon kërkon luftë pas sulmit të Iranit.

Ai gjithashtu është shprehur se në një situatë të tillë duhet ekuilibri, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Ne po i shqyrtojmë të gjitha. Po sillemi me gjakftohtësi dhe me kthjelltësi. Unë mendoj se ne jemi duke vepruar në një mënyrë shumë të përqendruar dhe shumë të përgjegjshme”.

Jam i sigurt se do të ketë një vendim në përputhje me rrethanat që do të sigurojë që ne të mbrojmë dhe mbrojmë popullin e Izraelit”, është shprehur ai.

NATO dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit: Po monitorojmë zhvillimet 

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ka dënuar sulmin e Iranit kundër Izraelit dhe gjithashtu bën thirrje që palët të vetëpërmbahen dhe të mos përshkallëzojnë situatën. 

“Ne dënojmë përshkallëzimin e Iranit brenda natës dhe bëjmë thirrje për përmbajtje dhe gjithashtu po monitorojmë nga afër zhvillimet”, tha zëdhënësja e NATO-s, Farah Dakhlallah, në një reagim në platformën X. 

Më tej nënvizoi se konflikti në Lindjen e Mesme është me rëndësi të mos dalë jashtë kontrollit. 

Flaka
Botuar nga Flaka 14 Prill, 2024 21:26 Përditësuar