Kupa e Amerikës largon vazhdimet, a duhet edhe turnetë e tjerë ta bëjnë të njëjtën gjë?

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 12 Korrik, 2024 13:36

Raundet e nokautit në kampionatin e Amerikës së Jugut kalojnë direkt në penallti pas kohës së rregullt për të ndihmuar në lehtësimin e barrës së lojtarëve.

Tifozët që shijojnë festën e futbollit të ofruar këtë muaj nga Kupa e Amerikës dhe Euro 2024, duke vrapuar njëkohësisht në të dyja anët e Atlantikut, do të kenë vënë re një ndryshim kyç midis dy turneve: nuk ka kohë shtesë në fund të ndeshjeve të barabarta në faza me eliminim direkt në kampionatin e Amerikës së Jugut.

CONMEBOL, organi drejtues i futbollit të Amerikës së Jugut, vendosi që nuk do të luhej kohë shtesë nëse rezultatet ishin të barabarta në kohën e plotë në çerek-finale dhe gjysmëfinale. Në vend të kësaj, siç ishte rasti në tre nga katër ndeshjet çerekfinale, skuadrat kaluan direkt në gjuajtjen e penalltive. Vetëm nëse gjithçka është barazim mes Argjentinës dhe Kolumbisë në fund të 90 minutave në finale, do të ketë një shtesë konvencionale prej 30 minutash.

Vendimi për të hequr kohën shtesë ka të metat e veta. Përballja e tetë të fundit midis Uruguait dhe Brazilit ngriti një pikë të veçantë mosmarrëveshjeje sepse skuadra e Marcelo Bielsa u reduktua në 10 lojtarë pasi Nahitan Nández u përjashtua nga loja në minutën e 74’. Uruguai arriti të rezistojë për një barazim 1:1 përpara se të rezervonte vendin e tij në gjysmëfinale me një fitore 4:2 në penallti.

Sikur të ishte praktika e zakonshme e kohës shtesë në fund të një loje të barabartë, megjithatë, atyre do t’u duhej të luanin një gjysmë ore shtesë me një lojtar më pak.

Por ndërsa mungesa e kohës shtesë në Kupën e Amerikës të këtij viti ka tërhequr vëmendjen e gjerë, formati nuk është asgjë e re. Për pjesën më të madhe të historisë 108-vjeçare të Kupës së Amerikës, nuk është përdorur asnjë periudhë shtesë përpara finales; dhe mes viteve 1995 dhe 2004, nuk pati kohë shtesë as në finale. Turneu i vetëm ku u përdor koha shtesë në çdo raund me eliminim direkt ishte viti 2011.

Qëllimi i formatit është të ruhet nga lodhja e lojtarëve – me shumë nga yjet e futbollit që kanë përfunduar së fundmi sezone të gjata dhe të vështira në nivel klubesh – dhe të mbrojë cilësinë e futbollit në turne. Konkurrenca e këtij viti është ndezur në nxehtësi dhe humbja e kohës shtesë ka ndihmuar që lojtarët (dhe tifozët) të kursehen nga 30 minuta lojë letargjike, duke shkuar drejt dramës së penalltive.

Futbollistët e nivelit të lartë po përballen me një ngarkesë më të madhe dhe më intensive se kurrë më parë. Mesfushori i Uruguait, Federico Valverde, luajti 52 ndeshje në sezonin evropian 2023/2024 në kampionatin e Real Madridit në La Liga dhe Ligën e Kampionëve, duke shtuar 4280 minuta. Heqja dorë nga nevoja për kohë shtesë për lojë ka të ngjarë të ruajë nivelin e performancës së 25-vjeçarit në Kupën e Amerikës, ku ai ishte kyç në ecurinë e Uruguait në gjysmëfinale. Nga ana tjetër, bashkëlojtari i tij i ri i klubit, Kylian Mbappé, ishte nën nivelin e Euros për standardet e tij pas 48 ndeshjeve dhe 3,869 minutave lojë për Paris Saint-Germain dhe u zëvendësua gjatë kohës shtesë të çerekfinales së Francës kundër Portugalisë.

Dhe kjo ngarkesë do të vazhdojë të rritet. Rishikimi i UEFA-s i Ligës së Kampionëve do të thotë se klubet do të luajnë dy ndeshje shtesë në kompeticion sezonin e ardhshëm. Ekziston gjithashtu një grindje e vazhdueshme midis FIFA-s dhe sindikatës ndërkombëtare të lojtarëve për një Kupë të Botës për Klube të zgjeruar, që do të mbahet në SHBA në vitin 2025, që do të vendosë një ngarkesë shtesë për lojtarët.

Shmangia e kohës shtesë nga Conmebol është të paktën një lëshim i vogël për të lehtësuar ngarkesën në rritje të vendosur mbi lojtarët kryesorë, edhe nëse vjen në kurriz të rastësisë më të madhe në lojërat me eliminim, të zgjidhura nga gjuajtjet.

Ideja për të hequr dorë me kohë shtesë për të kthyer disa minuta mbrapa ka fituar të paktën një mbështetës me ndikim në Evropë.

“Në një turne kërkues si Euro, ndoshta koha shtesë mund të anulohet,” u tha gazetarëve në Gjermani Luis de la Fuente, trajneri i finalistëve të Euro 2024, Spanja, duke thënë se koha shtesë duhet të jetë vetëm për gjysmëfinalet dhe përfundimtar.

Në raundet e fundit të 16 dhe çerekfinale të edicionit të sivjetmë të turneut, pesë ndeshje ishin të barabarta pas 90 minutash. Vetëm dy gola u shënuan në ato pesë periudha shtesë, me Anglinë duke e kaluar Sllovakinë dhe Spanjën duke mposhtur Gjermaninë. Tre nga ndeshjet u vendosën ende nga goditjet e penalltisë.