Man Utd humb Yoron dhe Hojlundin për periudhë të gjatë

Drin Zenku
Botuar nga Drin Zenku 2 Gusht, 2024 13:26

Sulmuesi i Manchester United, Rasmus Hojlund (21) do të mungojë për gjashtë javë për shkak të një dëmtimi dhe mbrojtësi i sapo nënshkruar Leny Yoro (18) ka mbetur jashtë fushës për tre muaj pasi ka lënduar këmbën e tij, tha klubi i Premier League të premten.

Skuadra e trajnerit Erik ten Hag, e cila ka luftuar me lëndime për pjesën më të madhe të sezonit të kaluar, i është dhënë një tjetër goditje në fillimin e sezonit të tyre në ligë.

Fituesit e FA Cup do të përballen me kampionët e ligës Manchester City në Community Shield më 10 gusht.

Të dy Hojlund dhe Yoro u zëvendësuan në fillim të ndeshjes parasezonale të fundjavës së kaluar kundër Arsenalit dhe sulmuesi Marcus Rashford çaloi jashtë fushës pas 62 minutash në fitoren 3-2 të së mërkurës ndaj Real Betis në San Diego.

“Duhet të presim,” tha Ten Hag për dëmtimin e Rashford të premten. “Sigurisht, ne nuk (duam) të rrezikojmë të hyjmë në sezonin javën e ardhshme dhe në një lojë të rëndësishme”.

United pret Fulhamin në ndeshjen e parë të sezonit më 16 gusht dhe do të luajë me Liverpool në Karolinën e Jugut të shtunën në ndeshjen e fundit të turneut të tyre parasezonal në Shtetet e Bashkuara.