Back to homepage

Etiketë "Maqedonia e Veriut"

LSDM dhe BDI përshëndesin kryeminin me OSBE

LSDM dhe BDI përshëndesin kryeminin me OSBE

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet marrjen e kryesimit të Maqedonisë së Veriut me Organizatën më të madhe rajonale të sigurisë në botë. BDI vlerëson se ky është suksesi i madh i vendit tonë në arenën ndërkombëtare. Nën sloganin “për njerëzit

Read Full Article
Maqedonia e Veriut ende pa plan për kursim të energjisë

Maqedonia e Veriut ende pa plan për kursim të energjisë

Edhe pse vazhdimisht ka paralajmërime për krizë energjetike gjatë dimrit të ardhshëm, Qeveria e Maqedonisë së Veriut ende nuk ka prezantuar ndonjë plan apo masa për kursim më efikas të energjisë elektrike. Megjithatë, një gjë të tillë ka paralajmëruar sot

Read Full Article
SHBA negociata me Bullgarinë për ta zgjidhur kontestit me Maqedoninë e Veriut

SHBA negociata me Bullgarinë për ta zgjidhur kontestit me Maqedoninë e Veriut

“SHBA në baza dypalëshe bisedojnë me Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut për të zgjidhur kontestin në mes tyre, pasi është koha që Shkupi dhe Tirana t’i fillojnë negociatat për anëtarësim në BE”. Kështu theksojnë nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Sekretari

Read Full Article
Italia përcjellë porosinë: Menjëherë negociatat me Tiranën e Shkupin

Italia përcjellë porosinë: Menjëherë negociatat me Tiranën e Shkupin

Italia mbështet çeljen e menjëhershme të negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Konfirmimi erdhi nga Kryeministri Mario Draghi gjatë fjalës së tij para Parlamentit Europian. “Integrimi i plotë i vendeve që manifestojnë aspirata nuk paraqet kërcënim për stabilitetin e

Read Full Article
MPJ-Sofje: E njoftojmë Maqedoninë e Veriut se propozimet e tyre janë të papranueshme

MPJ-Sofje: E njoftojmë Maqedoninë e Veriut se propozimet e tyre janë të papranueshme

Ministria e Punëve të Jashtme në Bullgari në një deklaratë për BGNS ka komentuar deklaratat e ministri të Punëve të Jashtme në vend, Bujar Osmani se ekziston dokument për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, dhe se i njëjti pritet të

Read Full Article