Back to homepage

Etiketë "SHBA"

SHBA i vendos sanksione të reja Rusisë

SHBA i vendos sanksione të reja Rusisë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës më 30 shtator kanë vendosur sanksione të reja ndaj qindra individëve rusë, pasi presidenti, Vladimir Putin, nënshkroi “traktatet e pranimit” për aneksimin e katër rajoneve ukrainase. Departamenti amerikan i Thesarit tha se në listë janë

Read Full Article
Maqedonia e Veriut merr 78 milionë dollarë nga SHBA për modernizimin e Armatës

Maqedonia e Veriut merr 78 milionë dollarë nga SHBA për modernizimin e Armatës

Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut po merr 78 milionë dollarë mbështetje amerikane në zhvillimin e kapaciteteve të saj, modernizimin, pajisjen dhe zhvillimin e kapaciteteve të mbrojtjes kibernetike. Mbështetja amerikane, siç njoftoi Ministria e Mbrojtjes, synon arritjen e objektivave

Read Full Article
SHBA kujton sot sulmet më të mëdha terroriste që shkaktuan mbi tre mijë viktima

SHBA kujton sot sulmet më të mëdha terroriste që shkaktuan mbi tre mijë viktima

Katër avionë me pasagjerë u rrëmbyen 21 vite më parë nga terroristët islamikë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Këtë 11 shtator, presidenti amerikan Joe Biden do të vendosë një kurorë në Pentagon, njoftoi Shtëpia e Bardhë, ndërsa zonja e

Read Full Article
Bombarduesit amerikanë fluturuan mbi Shkup | VIDEO

Bombarduesit amerikanë fluturuan mbi Shkup | VIDEO

Dy avionë bombardues amerikanë të llojit B-52 fluturuan mesditën e së hënës mbi Shkup, njofton Flaka Këto fluturime po kryhen për të treguar përkushtimin ndaj aleatëve të NATO-s, teksa janë rritur tensionet për shkak të pushtimit rus të Ukrainës. “Qëllimi

Read Full Article
Avionët ushtarak B52 mbi Shkup, mos u trembni janë anelatët

Avionët ushtarak B52 mbi Shkup, mos u trembni janë anelatët

Me dy avionë ushtarakë të tipit B52, sot në orën 14:35, Forcat ajrore amerikane në Evropë dhe Afrikë do të kryejnë fluturime mbi Shkup. Nga Ministria e Mbrojtjes informuan se fluturimet e aeroplanëve do të demonstrojnë aleancën e fortë të NATO-s dhe

Read Full Article