Ansambli Nacional i Këngëve dhe valleve në RMV, anulon pjesëmarrje në festival përshkak koronavirusit

Ansambli Nacional i Këngëve dhe valleve në RMV, anulon pjesëmarrje në festival përshkak koronavirusit

Të nderuara media! Të nderuar adhurues dhe mbështetës të artistëve të Ansamblit Nacional të Këngëve e valleve të R.M.V. Pas sukseseve të njëpasnjëshme në 8 koncerte brenda Maqedonisë së Veriut ne u prezantuam për herë të parë në Kosovë, për

Lexo tërë artikullin
Klubi i Intelektualëve të Dërvenit zhvillon debat rreth librit “Ballkani Imagjinar”

Klubi i Intelektualëve të Dërvenit zhvillon debat rreth librit “Ballkani Imagjinar”

Klubi i Intelektualëve të Dërvenit po zhvillon debat rreth librit “Ballkani Imagjinar” i autores bullgaro-amerikane, Maria Todorova. Sipas pjesëmarrësve në debat, libri flet për orientalizmin, ballkanizimin si fenomene negative dhe etiketat të cilat i bashkëngjiten njeriut që vjen nga Ballkani.

Lexo tërë artikullin
Ylber Murtezi është emërtuar u.d drejtor në Teatrin Shqiptar

Ylber Murtezi është emërtuar u.d drejtor në Teatrin Shqiptar

Ylber Murtezi është emërtuar u.d drejtor në Teatrin Shqiptar të Shkupit, njofton TV21. Këtë vendim e solli Ministria e Kulturës pasiqë drejtorit të deritanishëm, Adem Karaga i ka skaduar mandati. Se është emërtuar u.d. drejtor për Tv21 e ka konfirmuar

Lexo tërë artikullin
Mjeku personal i Enver Hoxhës promovon librin në Tetovë

Mjeku personal i Enver Hoxhës promovon librin në Tetovë

“Jam me fat që Enver Hoxha më ka cilësuar vetëm si mjek dhe asnjëherë nuk më ka bërë pjesë e kuadrit të tij politik”, ka thënë të mërkurën në Tetovë Isuf Kalo, autor i librit “Blloku”. Isuf Kalo ishte mjek

Lexo tërë artikullin
“Thirrja e natyrës”/ Xhek London “zbarkon” në kinema

“Thirrja e natyrës”/ Xhek London “zbarkon” në kinema

Xhek London ka qenë gjithnjë një romancier shumë i adhuruar nga kinemaja. Dhe tani ai vjen në kinematë e botës, përfshirë ato shqiptare, me Walt Disney-n, një realizim të drejtuar nga Kris Sanders, “Thirrja e natyrës” dhe me protagonist, Harrison

Lexo tërë artikullin
Harrison Ford rikthehet në petkat e Indiana Jones

Harrison Ford rikthehet në petkat e Indiana Jones

Prej disa vitesh vazhdonin të dëgjoheshin zëra për një kapitull të pestë të Indiana Jones, mes deklaratave të Steven Spielberg dhe datave që shtyheshin në pafundësi. Tani duhet se arkeologu i famshëm dhe i patrembur, do të rikthehet së shpejti.

Lexo tërë artikullin
Erdogan inauguron Bibliotekën Popullore në pallatin presidencial në Ankara

Erdogan inauguron Bibliotekën Popullore në pallatin presidencial në Ankara

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka hapur zyrtarisht sot dyert e Bibliotekës Popullore në pallatin presidencial në Ankara. Ndërtimi i Bibliotekës Popullore ka filluar në vitin 2016 dhe shtrihet në 125 mijë metra katrorë, të cilën mund ta vizitojnë

Lexo tërë artikullin
“Pavarësia”, Ansambli Nacional i këngëve dhe valleve shqipe organizon koncert në “Sheshin 21” në Prishtinë

“Pavarësia”, Ansambli Nacional i këngëve dhe valleve shqipe organizon koncert në “Sheshin 21” në Prishtinë

Sonte në “Sheshin 21” në Prishtinë, Ansambli Nacional i këngëve e valleve shqipe nga RMV mban koncertin e parë në Kosovë. Sipas drejtorit Shkodran Tolaj, në këtë koncert do të luhen valle, këngë me tematikë atdhedashurie. I ftuar do të

Lexo tërë artikullin
Violisti i njohur shqiptar refuzon ndihmën qesharake nga Ministria e Kulturës

Violisti i njohur shqiptar refuzon ndihmën qesharake nga Ministria e Kulturës

Violisti i njohur nga Shkupi, Blerim Grubi refuzon ti pranojë mjetet të cilat Ministria e Kulturës i’a ka ndarë për projektin e organizatës së tij “Muza”, për festivalin “Skupi Kamerfest”. “Njoftoj opinionin e gjerë se unë Blerim Grubi violist nga

Lexo tërë artikullin
Ansambli i Këngëve dhe Valleve shqipe vjen me koncert special për 12 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Ansambli i Këngëve dhe Valleve shqipe vjen me koncert special për 12 vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Me rastin e 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, Ansambli i Këngëve dhe Valleve Shqiptare në Maqedoninë e Veriut do të ofroj një mega spektakël kulturor në Prishtinë. Valle popullore me motive të ndryshme, kënge e pjesë instrumentale, në këtë

Lexo tërë artikullin