I kaloi 23 vite duke gdhendur gurë, ndërtoi shpellën 27 mijë metra

I kaloi 23 vite duke gdhendur gurë, ndërtoi shpellën 27 mijë metra

Levon Arakelyan kaloi 23 vite duke gërmuar 65 metra nën tokë, duke krijuar një hapësirë prej 27 mijë metra katrorë nën shtëpinë e tij. Ai madje ndërroi jetë në vitin 2008, derisa po punonte në këtë shpellë me daltë e

Lexo tërë artikullin
Këpucari shqiptar në Itali nderohet nga Papa Francesku

Këpucari shqiptar në Itali nderohet nga Papa Francesku

Në prag të Ditës Botërore të Refugjatit, Papa Francesku dhe Selia e Shenjtë në Vatikan ka nderuar emigrantin shqiptar Petrit Kozeli me titullin `Komendator i Urdhërit të Shën Silvestrit të Papës`. “Një palë këpucë në shenjë paqeje për një rrugëtim

Lexo tërë artikullin
Përse rrotullohet Venusi aq çuditshëm?

Përse rrotullohet Venusi aq çuditshëm?

Me vite të tëra, shkencëtarët nuk kanë qenë në gjendje të bien dakord për gjatësinë e një dite në Venus, por një studim i ri mund t`i japë fund këtij konfuzioni. Sipas një deklarate për studimin e ri, planeti Venus

Lexo tërë artikullin
Vdes Koko, gorilla që mësoi gjuhën e shenjave

Vdes Koko, gorilla që mësoi gjuhën e shenjave

Gorilla Koko ka vdekur të martën në moshën 46 vjeçare në Woodside të Kalifornisë. Lajmin e bëri të ditur Fondacioni Gorilla, i themeluar nga zoologia, Francine Patterson. “Fondacioni do të vazhdojë ta nderojë trashëgiminë e Kokos, dhe të avancojë në

Lexo tërë artikullin
Ariu hyn në veturë

Ariu hyn në veturë

Një ari që kishte hyrë në veturë, u desh intervenimi i policit që ta nxjerr atë nga vetura. Një zëdhënëse policisë në Kaliforni, tha se incidenti ndodhi pranë liqenit Tahoe. Policit, iu deshtë që ta thyente xhaminë veturës, për të

Lexo tërë artikullin
Tmerr në aeroport, 22 tarantula dalin nga një valixhe

Tmerr në aeroport, 22 tarantula dalin nga një valixhe

Njeriu udhëtoi nga Paraguai në Gjermani dhe tani është nën hetim për përpjekjet për të shmangur pagimin e taksave, sepse tarantulat konsiderohen importe komercial, tha zyra doganore Njëzet e dy tarantula të gjalla u gjetën të martën në një valixhe

Lexo tërë artikullin
Zbulohet ADN-ja më e vjetër e pandave gjigante në një shpellë në Kinë

Zbulohet ADN-ja më e vjetër e pandave gjigante në një shpellë në Kinë

Shkencëtarët në Kinë gjetën një fosil nga një panda gjigante që ka jetuar 22.000 vjet më parë. Përpara se ta gërmonin fosilin, montonin dhe analizonin ADN-në mitokondriale, biologët nuk e dinin se kjo linjë e pandës ekzistonte. Hulumtuesit thanë se

Lexo tërë artikullin
Shërbimet cilësore në bartjen e kufomave i kryen profesionalisht kompania shqiptare (Detaje)

Shërbimet cilësore në bartjen e kufomave i kryen profesionalisht kompania shqiptare (Detaje)

Ndonëse është një nga shërbimet që gjithmonë ju duhen qytetarëve, kompania transportuese Atdheu ofron shërbime mjaft profesionale dhe cilësore të transportit të kufomave në mbarë teritorin e vendeve nëpër Europë. https://www.facebook.com/astrit.salihu.33/videos/413020729113330/ Kjo kompani me seli në Düsseldorf të Gjermanisë ofron

Lexo tërë artikullin
Ky qytet fantazmë është në shitje

Ky qytet fantazmë është në shitje

Pse të blesh një shtëpi kur mund të blesh një qytet të tërë? Një qytet fantazmë i shekullit të 19-të në Kaliforni që përfshin një hotel të braktisur, një kishë ka dalë në shitje këtë muaj. Cerro Gordo, që do

Lexo tërë artikullin
Shqiptari nga Tetova pregaditë pizzën më gjigante për kupën UEFA në Moskë

Shqiptari nga Tetova pregaditë pizzën më gjigante për kupën UEFA në Moskë

Ndonëse ju duket paska interesante por është e vërtetë, me siguri e njihni tashmë Rufi Shabanin kuzhinierin e njohur nga Tetova që jeton dhe vepron në Moskë të Rusisë për specialitetet interesante dhe pizzat që po bën atje në lokalet

Lexo tërë artikullin