Cilësohet si numër ters, por ja misteret që fshihen pas numrit 13

Cilësohet si numër ters, por ja misteret që fshihen pas numrit 13

Europianët, veçanërisht anglo-saksonët janë shumë supersticiozë, kur bëhet fjalë për numrin 13. Sipas tyre, nëse 13 persona ndodhen të ulur në të njëjtën tryezë, njëri prej tyre do të vdesë brenda vitit. E premtja e datës 13 konsiderohet një datë

Lexo tërë artikullin
Paralajmërim në Zvicër: Mos i shqetësoni kafshët me dronë

Paralajmërim në Zvicër: Mos i shqetësoni kafshët me dronë

Një udhëzues i publikuar së fundi në Zvicër ka për qëllim që t’i informojë pilotët e dronëve rreth mundësive për ta shmangur shqetësimin apo situatat stresuese për kafshët dhe zogjtë. Me rritjen e përdorimit të dronëve në zona që deri

Lexo tërë artikullin
Kafeja më e shtrenjtë në botë, prodhohet nga jashtëqitja e elefantit

Kafeja më e shtrenjtë në botë, prodhohet nga jashtëqitja e elefantit

Mbërrin Black Ivory, kafeja më e shtrenjtë në botë, që prodhohet falë jashtëqitjes së elefantëve. Një filxhan kafe arrin të kushtojë deri në 50$. Bëhet fjalë për një pije shumë intensive në shije dhe më aromë të fortë, të paktën

Lexo tërë artikullin
Studimi për jetëgjatësinë: Pas moshës 105 vjeç ulet rreziku nga vdekja

Studimi për jetëgjatësinë: Pas moshës 105 vjeç ulet rreziku nga vdekja

Jetëgjatësia e njerëzve mund të rritet me kohën. Një studim i fundit pretendon se, pas moshës 105-vjeçare, rreziku i vdekjes te njerëzit ngadalësohet, e në disa raste ulet. Shkrimi në revistën “Science” tregon se, maksimumi i caktuar i jetëgjatësisë nuk

Lexo tërë artikullin
Egjipt, zbulohet sarkofagu 30 ton

Egjipt, zbulohet sarkofagu 30 ton

Gjatë disa punimeve ndërtimore në Aleksandri të  Egjiptit, punëtorët hasën në një një sarkofag që më pas u vlerësua se peshon 30 ton. Gazeta e Shtetit, Ahram raportoi se sarkofagu i bërë prej mermeri u gjet rastësisht gjatë ndërtimit të një godine.

Lexo tërë artikullin
Edhe kafshët shohin ëndrra

Edhe kafshët shohin ëndrra

Mund të duket e pabesueshme, mirëpo edhe kafshët shohin ëndrra, por çfarë dallojnë nga njerëzit? Ndonëse njerëzit mund të shohin ëndrra surreale, kafshët ëndërrojnë për aktivitete ditore,. Studimet tregojnë se truri i minjëve është aktiv njejtë sikurse është zgjuar, pra

Lexo tërë artikullin
Vonë s’është kurrë: 78 vjeçari nga Shkupi martohet me gruan 72 vjeçare

Vonë s’është kurrë: 78 vjeçari nga Shkupi martohet me gruan 72 vjeçare

Shkup, martohet një 78 vjeçar me një 72 vjeçare Sipas statistikave të sektorit amë, shkupjanët gjithnjë e më vonë vendosin të martohen, dhe thuajse në 70% të çifteve janë më të moshuar se 33 vjet, njofton Koha. Nga sektori amë

Lexo tërë artikullin
Përcolli verbërisht udhëzimet e navigatorit, taksisti përfundoi në shkallë (Foto)

Përcolli verbërisht udhëzimet e navigatorit, taksisti përfundoi në shkallë (Foto)

Vetura e Paul Roles, që është shofer i shërbimit të taksisë Uber, ka përfunduar në shkallët pranë rrugës në Somerset të Anglisë. Shoferi 54-vjeçar, pretendon se përfundoi në atë hapësirë të pafavorshme, pasi përcolli verbërisht udhëzimet nga navigatori Policia nuk

Lexo tërë artikullin
Fotografi i realitetit paralel

Fotografi i realitetit paralel

Surrealizmi si një formë e çlirimit nga racionalja dhe ikje në një formë nga realiteti, tash e gati një shekull i ka dhënë një tjetër drejtim artit. Artisti i famshëm, Salvador Dali, si një udhëheqës i lëvizjes së surrealizmit, njihet

Lexo tërë artikullin
Sa dhëmbë i ka një ari?

Sa dhëmbë i ka një ari?

Janë të dhëna që ndoshta s’i keni ditur… më poshtë pesë fakte interesante: Një ari i ka 42 dhëmbë Mesatarja që një person të bie në gjumë është 7 minuta Muaji Gusht ka përqindjen më të madhe të lindjeve! 11% e

Lexo tërë artikullin

MARKETING