LSDM sot bëhet me lider të ri

LSDM sot në zgjedhje të jashtëzakonshme do të zgjedhë kryetarin e ri të partisë. Votimi do të zhvillohet në 77 vendvotime në gjithë vendin, ndërsa të drejtën e votës mund ta shfrytëzojnë rreth 23 anëtarë akreditues. Në garë për në

Read Full Article

Filipçe, Petrovska dhe Despotovski do të paraqesin kandidaturat për kryetar të LSDM

Ish-ministri i Shëndetësisë dhe deputeti aktual Venko Filipçe dhe ish-ministrja e Mbrojtjes dhe deputetja aktuale Sllavjanka Petrovska sot pritet të paraqesin kandidaturat për kryetare të LSDM-së. Drejtori aktual i ZZHTI-it, Jovan Despotovski, poashtu do të paraqesë kandidaturën e tij pas

Read Full Article

Ahmeti: Unifikimi maqedonas antishqiptar do të rrezikojë marrëdhëniet ndëretnike Përditësuar

Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti thotë se LSDM dhe VMRO-DPMNE përmes rivotimit në 7 vendvotime dëshirojnë që t’ia marrin Frontit Europian dy mandate. Ahmeti tha se kjo bëhet që nëse Fronti mbetet në opozitë, të mos jetë

Read Full Article

Zyrtare nga KSHZ: 89,33% e votave të numëruara: Fronti 19, VLEN 13 mandate! Përditësuar

KSHZ vijon me publikimin e rezultateve nga zgjedhjet parlamentare. Në mandate, nga 89,33% e votave të numëruara, aktualisht rradhitja është me sa vijon: Fronti Europian: 19 mandate VLEN: 13 mandate VMRO-DPMNE: 59 mandatet LSDM: 13 mandatet E Majta: 6 mandatet ZNAM: 5 mandate

Read Full Article

LSDM: 27 Prilli është kujtim i përgjakshëm i regjimit të DPMNE-së

27 Prilli është data më e zezë në historinë e demokracisë maqedonase, është kujtim i përgjakshëm i regjimit të DPMNE-së, njoftoi LSDM. “Më 27 prill 2017, banditë të armatosur, të nxitur nga DPMNE, hynë në Kuvend duke u përpjekur të

Read Full Article

Pendarovski: Mos dhashtë zoti, nëse fitojnë vijojnë 15 vite qëndrim në një vend

Kandidati për president, Stevo Pendarovski, mbrëmë ishte mes banorëve të Butelit, prej ku kërkoi mbështetje për mandat të dytë që, siç tha, qytetarët të fitojnë garancë se Maqedonia do të jetë shtet i avancuar dhe europian. “Kur i pyetni çfarë

Read Full Article

Kovaçevski: VMRO-DPMNE dhe Mickoski u bënë simbol për anulim, nuk do të fitojnë në zgjedhje

Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski në fillim të fushatës për zgjedhjet parlamentare i dërgoi porosi VMRO-DPMNE-së opozitare se, siç tha, me lajme të rrejshme, me kurdisje të anketave, me keqpërdorim të institucioneve, me fjalë boshe dhe me përhapjes së frikës,

Read Full Article

Pendarovski: Asnjë partner strategjik nuk mbështet politikat VMRO-DPMNE-së

Stevo Pendarovski gjatë takimit me qytetarët e Gazi Babës në Shkup akuzoi kundër kandidaten e tij për manipulim me deklaratat se do t’i abrogon të gjitha marrëveshjet e nënshkruara pas ardhjes në pozitën e presidentes. Sipas Pendarovskit, asnjë partner strategjik

Read Full Article

BDI: Deshi apo jo LSDM dhe VMRO, Presidenti i ardhshëm do të zgjidhet në Kuvend

VMRO dhe LSDM tashmë janë bashkuar kundër kërkesës së Bashkimit Demokratik për Integrim dhe Frontit Evropian për zgjedhjen e Presidentit në Parlament, si pikë kryesore e Platformës që lideri Ali Ahmeti e theksoi në promovimin e dr. Bujar Osmanit për

Read Full Article

Pendarovski: Antarsimi në NATO dhe nisja e negociatave me BE-në, veprat tona

Kandidati për president nga LSDM Stevo Pendarovski, para qytetarëve të Kumanovës, e prezantoi programin e tij për mandatin e ardhshëm 5 vjeçar dhe njëkohësisht rikujtoi punët që ka bërë gjatë mandatit që po e lë pas, si president i shtetit.

Read Full Article