Protestuesit në Shkup me fjalë ofenduese për politikanët

Protestuesit në Shkup me fjalë ofenduese për politikanët

Protestuesit e opozitës tashmë kanë arritur para Kuvendit të Maqedonisë ku me fjalë ofenduese për zyrtarët shtetëror. “Turpi i Maqedonisë jeni ju”, “Ju vjen era tradhëti”, “Jetën e japim kombin nuk e japim”, “Të gatshëm për të vdekur për Maqedoninë”,

Read Full Article
Takimi Osmani – Gençovska, finalizohet teksti i Protokollit për historinë

Takimi Osmani – Gençovska, finalizohet teksti i Protokollit për historinë

Ministritë e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, sot pritet ta finalizojnë tekstin e Protokollit dypalësh, dokument që të dyja vendet ende nuk e kanë nënshkruar. Ministri Bujar Osmani, tha se do të zhvillojë një takim online

Read Full Article
SHBA mirëpret debatin në Maqedoninë e Veriut për propozimin e rishikuar

SHBA mirëpret debatin në Maqedoninë e Veriut për propozimin e rishikuar

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përkrahin propozimin europian për Maqedoninë e Veriut dhe këtë e konfirmon edhe ambasadorja amerikane në vend, Kate Byrnes. Ne kemi mbështetur prej kohësh të ardhmen e Maqedonisë së Veriut në BE, thotë Byrnes, dhe tani

Read Full Article
Propozim i mirë, të mendojmë më kokë të ftohtë, thotë Kovaçevski

Propozim i mirë, të mendojmë më kokë të ftohtë, thotë Kovaçevski

Kreu i Qeverisë, Dimitar Kovaçevski në konferencën për shtyp pas takimit me kryetarin e VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski tha propozimi i ri francez për zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë nuk dëmton gjuhën dhe identitetin maqedonas, përcjell TV21. Kovaçevski drejtuar qytetarëve tha

Read Full Article
Më shumë se gjysma e investimeve kineze në Evropë janë në Ballkanin Perëndimor

Më shumë se gjysma e investimeve kineze në Evropë janë në Ballkanin Perëndimor

Moszhvillimi ekonomik dhe reduktimi i kapaciteteve demokratike, si dhe qasja e rezervuar dhe prania e pamjaftueshme e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, i kanë mundësuar Kinës që të pozicionohet si një faktor i rëndësishëm në Ballkanin Perëndimor, raporton REL. Kjo

Read Full Article