Poezia e javës/ Yeates: Zë Zagari

William Butler Yeats (1865- 1939), është bindshëm poeti më i madh i shekullit XX. Ai kaloi një jetë jashtëzakonisht të pasur e produktive: është themeluesi dhe fari i Ringjalljes Letrare Irlandeze dhe të Teatrit Abbey, Teatrit Kombëtar të Irlandës: patriot,

Read Full Article

Sekretet e letrës së lamtumirës së Kurt Cobain, para së të vetëvritej Përditësuar

Më 5 prill 1994, ikona e muzikës, Kurt Cobain vdiq nga vetëvrasja brenda serës, mbi garazh, në shtëpinë e tij në Seattle, në moshën 27-vjeçare. Kur hetimi filloi, pasi trupi i tij u gjet tre ditë më vonë, policia gjatë

Read Full Article

Shkup, ndërroi jetë aktorja shqiptare Silvana Bajçinovci

Nga Teatri Shqiptar në Shkup kanë njoftuar se ka ndërruar jetë aktorja Silvana Bajçinovci, përcjell TV21. “Të nderuar kolegë, miq, e artdashës. Ju informojmë se varrimi i aktores tonë Silvana Bajçinovci bëhet nesër, e shtunë (06.04.2024) në orën 13.00 në

Read Full Article