Sektori i hotelerisë pëson humbje të mëdha nga pandemia

Sektori i hotelerisë pëson humbje të mëdha nga pandemia

Pandemia e koronavirusit ka ndikuar që të ulet numri i turistëve të huaj, që vizitojnë vendet turistike në Maqedoninë e Veriut. Kështu thuhet në të dhënat e publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave, ku nëse krahasohen të dhënat e muajit

Lexo tërë artikullin
Filipçe: 26% e të infektuarve me Kovid-19 kanë mbi 60 vjet, të rriturit dhe të sëmurit kronikë të jenë të kujdesshëm

Filipçe: 26% e të infektuarve me Kovid-19 kanë mbi 60 vjet, të rriturit dhe të sëmurit kronikë të jenë të kujdesshëm

Sipas raportit më të fundit të Institutit për shëndet publik, nga 20 deri më 28 qershor, në krahasim me javën paraprake, janë regjistruar 303 më pak raste me Kovid-19, tetë më pak raste të vdekjes, 216 më shumë të shëruar.

Lexo tërë artikullin
Angellovska: Mbi 14 milionë euro, tashmë janë paguar përmes kartelës pagesore vendore, zgjidhet edhe grupi i parë i ankesave

Angellovska: Mbi 14 milionë euro, tashmë janë paguar përmes kartelës pagesore vendore, zgjidhet edhe grupi i parë i ankesave

Mbi 14 milionë euro tashmë u janë paguar qytetarëve përmes kartelës pagesore vendore, me të cilën ata mund të blejnë produkte vendore. Të gjitha kartelat janë shtypur dhe lëshuar për 152.114 qytetarë. Për më tepër, disa prej ankesave të qytetarëve

Lexo tërë artikullin
Filipçe: Kufijtë mbetën të hapur, vëzhgojmë situatën

Filipçe: Kufijtë mbetën të hapur, vëzhgojmë situatën

Sa u përket kufijve, në Komisionin për Sëmundje Infektive kemi biseduar gjatë uikendit por edhe gjatë ditës së sotme, nuk përjashtohet mundësia që këtyre ditëve të propozojmë disa masa. Kjo do të varet nga mundësia e rrezikut nga Kosova dhe

Lexo tërë artikullin
Refuzuan formularët vetëm maqedonisht, gjykim për 13 ish të karantinuarit në Strugë

Refuzuan formularët vetëm maqedonisht, gjykim për 13 ish të karantinuarit në Strugë

Në gjykatën e Strugës u mbajt seanca e parë për 13 persona që në muajin prill, refuzuan të nënshkruanin formularët e karantinës që iu dhanë vetëm në maqedonisht. Ata do të ankohen në gjykatën Kushtetuese. “Vetëm pse kërkuam të nënshkruajmë

Lexo tërë artikullin
Dimitrov: Korrupsioni armik që duhet luftuar bashkarish

Dimitrov: Korrupsioni armik që duhet luftuar bashkarish

Ministri i punëve të jashtme Nikolla Dimitrov në konferencën e OSBE-së kushtuar “Qeverisjes së mirë dhe luftës kundër korrupsionit në epokën digjitale”, riafirmoi angazhimin e Qeverisë së RMV –së për luftën kundër korrupsionit, si element vendimtar për të rikthyer besimin

Lexo tërë artikullin
Kaos para bankave, qytetarët anashkalojnë masat preventive

Kaos para bankave, qytetarët anashkalojnë masat preventive

Radhë të gjata të qytetarëve të cilët me orë presin para bankave, pa e respektuar distancën ndërsa disa madje edhe pa maska mbrojtëse. Pagat, pensionet, pagesa e faturave, ndihma sociale dhe marrja e kartelës pagesore kanë shkaktuar kaos para bankave.

Lexo tërë artikullin
Ohër, prishet hoteli i ndërtuar pa leje

Ohër, prishet hoteli i ndërtuar pa leje

Me makineri ndërtimi dhe dhjetëra punëtorë, sot filloi prishja e një hoteli në brigjet e liqenit të Ohrit. U hoq konstruksioni i çatisë dhe kati i dytë i hotelit. Kjo është pjesë e aksionit që komuna e Ohrit e nisi

Lexo tërë artikullin
Lokja nga Malësia e Gostivarit: E kam votuar dhe do ta votoj Ali Ahmetin

Lokja nga Malësia e Gostivarit: E kam votuar dhe do ta votoj Ali Ahmetin

Në një ditë të bukur si kjo, ua sjellim rëfimin e 82 vjeçares Sylbije Sulejmani të cilën me plotë meritë e quajtëm Zonja e Hekurt.   Në bashkëbisedim me deputetet e ardhëshme Vjollca Latifi Ademi dhe Arta Bilalli Zendeli, zonja

Lexo tërë artikullin
Filipçe: Nga komplikimet e koronavirusit ka ndërruar jetë urologu nga Tetova

Filipçe: Nga komplikimet e koronavirusit ka ndërruar jetë urologu nga Tetova

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot përmes profilit në Fejsbuk ka informuar se në SPQ “8 Shtatori” në moshën 64 vjeçare ka vdekur d-r Arifikmet Deari, urolog nga Tetova. Deari ka qenë i hospitalizuar për shkak të problemeve neurologjike, por

Lexo tërë artikullin

Marketing politik