Back to homepage

Etiketë "Tërmet"

Tërmeti tragjik në Marok: Të paktën 300 mijë të prekur në epiqendrën e tij

Tërmeti tragjik në Marok: Të paktën 300 mijë të prekur në epiqendrën e tij

Më shumë se 300 mijë njerëz në Marrakesh dhe rrethinat e tij janë prekur nga tërmeti i fuqishëm që goditi Marokun, thotë Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare. Thuhet se OCHA ishte “duke monitoruar nga afër situatën dhe

Read Full Article
Mbi 1300 viktima nga tërmeti vdekjeprurës në Marok

Mbi 1300 viktima nga tërmeti vdekjeprurës në Marok

Numri i njerëzve që humbën jetën si pasojë e tërmetit në Marok ka shkuar në 1,305, sipas Ministrisë së Brendshme të vendit. Në anën tjetër 1,832 persona kanë pësuar lëndime, nga 1,204 sa ishte raportuar shifra gjatë ditës. Rreth 1,220

Read Full Article
Një tërmet me magnitudë 6.7 godet këtë shtet!

Një tërmet me magnitudë 6.7 godet këtë shtet!

Një tërmet me magnitudë 6.7 goditi Ekuadorin të shtunën, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA. Tërmeti, i cili u ndje edhe në Peru, goditi qytetin Balao në provincën Azuay të Ekuadorit rreth orës 12:12 pasdite. koha lokale (1712 GMT). Sipas USGS,

Read Full Article
Është ndier tërmet në një pjesë të Maqedonisë së Veriut

Është ndier tërmet në një pjesë të Maqedonisë së Veriut

Rrjeti sizmologjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut, ka njoftuar se është regjistruar tërmet në me magnitudë 3.1 shkallë sipas Riheterit në Gjevgjeli. Sipas të dhënave të deritanishme që disponon observatori, tërmeti ka ndodhur në orën 08:50. IntensitetI ishte III-IV gradë

Read Full Article
Janë dëgjuar dridhje të termetit në Maqedoninë e Veriut

Janë dëgjuar dridhje të termetit në Maqedoninë e Veriut

 Vetëm pak minuta më parë janë dëgjuar dridhje të termetit në lindje të Shkupit. Dridhjet kanë qenë 2,7 shkallë sipas Rihterit me një thellësi prej 5km.

Read Full Article