Kthehu në faqen kryesore

Tag "Zgjedhje 2024"

Më 22 maj rivotime në disa qendra votimi

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut të shtunën caktoi datën 22 maj për rivotimin në shtatë qendra zgjedhore pasi Gjykata Administrative i hodhi poshtë ankesat e Bashkimit Demokratik për Integrim dhe Frontit Evropian. Partitë e koalicionit u ankuan

Read Full Article

Fronti Europian dhe VLEN me 32 deputetë. Ja emrat!

“Fronti Evropian” ka fituar 19 deputetë në zgjedhjet parlamentare, e VLEN 13. Ja lista e deputetëve që kanë fituar nga Fronti Europian: Njësia 1 Blerim BexhetiIlir Hasani Njësia 2 Sadulla DurakuSkender Rexhepi ZejdDijana ToskaElmi Aziri Njësia 5 Ziadin SelaMusa XhaferiArbana

Read Full Article

Inaugurimi i presidentit të ri duhet të bëhet më së voni më 12 maj

Pas zyrtarizmit të rezultateve zgjedhore, më së voni më 12 maj duhet të mbahet seanca parlamentare për inaugurimin e presidentes së sapozgjedhur Gordana Siljanovska Davkova. Ajo duhet të japë një deklaratë solemne para deputetëve të përbërjes së vjetër, pas së

Read Full Article

Përbërja e re e Kuvendit duhet të konstituohet më së voni 20 ditë pas zgjedhjeve

Mandati i përbërjes së re kuvendore që u zgjodh në zgjedhjet e djeshme parlamentare, fillon të rrjedhë nga mbledhja konstituive në Kuvend. Sipas dispozitave të Kushtetutës, Kuvendi i sapozgjehdur mblidhet për konstituim më së voni 20 ditë pas zgjedhjeve të

Read Full Article

Lajmërohet Nikolla Gruevski, uron VMRO-DPMNE për fitoren e madhe

Ish kryeministri i vendit dhe lideri i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski ka uruar partinë që drejtonte për fitoren e 8 Majit, madje e ka krahuasuar me fitoren mbi fashizmin, njofton Flaka “Fati deshi që në ditën e fitores mbi fashizmin, duke

Read Full Article

Gir: Pres bashkëpunim të ngushtë me Siljanovskën për të ardhmen evropiane të vendit

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, David Gir, mëngjesin e sotëm e ka uruar për fitoren e Gordana Siljanovska-Davkovës në zgjedhjet e djeshme presidenciale. “Urime për Gordana Siljanovska-Davkova për zgjedhjen e saj si presidente e Maqedonisë së Veriut.

Read Full Article

Edhe 167 kuti pa numëruar: VMRO 59, BDI 19, LSDM 18, VLEN 13, E MAJTA 6 dhe ZNAM 5 mandate

Kanë ngelur edhe 167 kuti votimi të panumëruara, apo 4,80% e votave, ndërsa rezultati aktual i forcave politike në bazë të mandateve të fituara është me sa vijon: Koalicioni “Maqedonia jote – VMRO-DPMNE 59 mandatet Koalicioni Fronti Europian – BDI 19 mandatet

Read Full Article

Partia e Gjyle Çelikut deri tash ka fituar 227 vota

Partia e Gjyle Çelikut, Lëvizja Qytetare Europiane – LQE, deri tash ka fituar 227 vota. Në njësinë zgjedhore numër gjashtë, ku dhe garoi, LQE ka marrë vetëm 0,02% të votave. Aktualisht në këtë njësi janë numëruar 445 nga gjithsej 465

Read Full Article

Taravari: Ndryshimi u kry, sapo u firmos liria e këtij vendi

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët dhe njëri nga liderët e koalicionit VLEN, Arben Taravari përmes një statusi në Facebook ka reaguar pas publikimit të rezultateve të para. Ai shprehet se këto janë momente të veçanta. “Në Gostivar kemi humbur me

Read Full Article

​Kasami: Nesër fillojnë negociatat për qeverinë e re VMRO DPMNE – VLEN

 Bilall Kasami nga VLEN ka bërë të ditur se nesër nisin negociatat për qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut ndërmjet VMRO DPMNE dhe koalicionit VLEN. Sipas Kasamit, në zgjedhjet e sotme parlamentare ka ndikuar edhe mërgata që kanë ardhur

Read Full Article